Trwa ładowanie...
d2aan8l

PiS z piątym wynikiem w całej Unii. Zwycięzcą włoska prawica

Wiadomo, które komitety wyborcze w UE zdobyły najwięcej głosów obywateli. Prawo i Sprawiedliwość, na które zagłosowało 6,1 mln Polaków znalazło się na piątym miejscu. Dziewiąte zajęła Koalicja Europejska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Matteo Salvini i Jarosław Kaczyński podczas spotkania w Warszawie.
Matteo Salvini i Jarosław Kaczyński podczas spotkania w Warszawie. (Twitter.com/MatteoSalvini)
d2aan8l

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce zwyciężyło PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskała poparcie 6,1 mln (45,38 proc. głosujących) Polaków. To piąty wynik w UE.

Na pierwszym miejscu z głosami 9,1 mln Włochów znalazła się prawicowa i narodowo-katolicka Liga Północna Matteo Salviniego. Drugie i trzecie miejsce zajęły ugrupowania z Niemiec: Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) oraz Zieloni. Pierwsi z nich uzyskali poparcie 8,4 mln, a drudzy 7,6 mln obywateli.

d2aan8l

Czwarte miejsce w zestawieniu zajęła hiszpańska PSOE - Socjalistyczna Partia Robotnicza na czele z premierem Pedro Sánchezem.

Zobacz także: Wybory do PE. Jacek Sasin uderza w Donalda Tuska

Na dziewiątym miejscu w zestawieniu znalazła się Koalicja Europejska - 5,2 mln głosów.

Przypomnijmy, że Polska otrzyma łącznie 51 mandatów poselskich w Parlamencie Europejskim. Prawo i Sprawiedliwość będzie miało 26 miejsca w Europarlamencie. 27 europosłem PiS i 52 Polakiem w Strasburgu będzie Dominik Tarczyński, który dołączy do kolegów po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii. Nieco mniej wysłanników do Parlamentu Europejskiego - 22 - oddeleguje Koalicja Europejska. Wiosna dostanie 3 mandaty.

d2aan8l

Najwięcej głosów ze wszystkich kandydatów do PE w Polsce zdobyła była premier Beata Szydło. Uzyskując poparcie 525 tysięcy Polaków ustanowiła rekord eurowyborów w naszym kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2aan8l

Podziel się opinią

Share
d2aan8l
d2aan8l
Więcej tematów