Złe wieści dla opozycji. Są wyniki najnowszego sondażu
Wybory parlamentarne odbędą się jesienią. W najnowszym sondażu zweryfikowano, które ugrupowanie ma obecnie największe szanse na zwycięstwo. Znamy wyniki badania przeprowadzonego przez IBRiS.
Według najnowszego sondażu, którego wyniki podaje Onet, Prawo i Sprawiedliwość/Zjednoczona Prawica może obecnie liczyć na 33,3 proc. poparcia (to o 0,6 pkt proc. mniej niż w poprzednim badaniu tej samej pracowni przeprowadzonym na początku czerwca).
Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 27,6 proc. (spadek w porównaniu z poprzednim badaniem o 2,5 pkt proc.). Jak zauważa Onet, oznacza to, że różnica między PiS i KO wzrosła z 3,8 do 5,7 pkt proc., a także powrót KO "pod magiczny próg 30 proc."
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na trzecim miejscu w badaniu znalazła się Konfederacja, na którą chce oddać głos 13 proc. ankietowanych (wzrost o 0,7 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem).
Ponadto, w Sejmie znaleźliby się także przedstawiciele Trzeciej Drogi — Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 — z wynikiem 10,3 proc. (-0,2 pkt proc.) oraz Nowej Lewicy — Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Wiosny, Razem — z 9,9 proc. poparcia (+1,1 pkt proc.).
5,9 proc. uczestników badania udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć".
Wyniki nowego sondażu. Rozkład mandatów w Sejmie
Na podstawie sondażu IBRiS portal dokonał obliczeń, z których wynika, że rozkład mandatów w Sejmie wyglądałby następująco: PiS — 182, KO — 150, Konfederacja — 53, Polska 2050 + PSL — 38, Lewica — 36, mniejszość niemiecka — 1.
"Oznacza to, że PiS nie byłoby w stanie samodzielnie rządzić (ma 182 z 231 mandatów wymaganych do utworzenia większości), tak jak ma to miejsce w tej chwili. Bliżej możliwości większościowego rządu jest 'demokratyczna opozycja', tj. KO, Polska 2050 plus PSL i Lewica. Taka koalicja miałaby razem 224 na wymagane 231 mandatów" - podkreśla portal i dodaje, że "w takiej sytuacji o losach rządu zdecydowałaby Konfederacja".
"W przypadku PiS do koalicji musiałoby wejść całe ugrupowanie. Razem obie formacje miałyby 235 mandatów. Demokratyczna opozycja potrzebowałaby do stworzenia minimalnej większości jedynie siedmiu konfederatów" - wynika z sondażu.
Badanie wykazało również, że najważniejsze zmiany dostrzegalne są w pytaniu o udział w wyborach; miesiąc temu chęć oddania głosu zadeklarowało aż 59,9 proc. badanych. Obecnie to jedynie 49,3 proc.
Sondaż dla portalu Onet został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 19-20 czerwca 2023 r. na ogólnopolskiej próbie 1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).