PiS szykuje reorganizację struktur wewnętrznych. Partia przygotowuje się do jesiennego kongresu

Prawo i Sprawiedliwość szykuje głębokie zmiany w strukturach partii - dowiaduje się Wirtualna Polska. Formacja rządząca szykuje się do jesiennego kongresu, na którym wybrane zostaną centralne, a później regionalne władze ugrupowania.

PiS szykuje reorganizację struktur wewnętrznych. Partia przygotowuje się do jesiennego kongresu
Źródło zdjęć: © PAP
Michał Wróblewski

23.07.2020 | aktual.: 23.07.2020 13:43

Jarosław Kaczyński chciałby dokonać zmian w wewnętrznych mechanizmach zarządzania PiS - słyszymy.

- Prezes planował takie zmiany od dawna - przekonują nas przedstawiciele partii rządzącej.

Zmiany w PiS. Jarosław Kaczyński: "To nie będzie łatwe"

Według naszych informacji, podczas planowanego na jesień wielkiego kongresu partii rządzącej, na którym zostaną wybrane nowe władze centralne (prezes, Rada Polityczna PiS, która wybierze wiceprezesów PiS, Krajowa Komisja Rewizyjna PiS, Koleżeński Sąd Dyscyplinarny), a następnie regionalne (prezesi okręgów) - mają zostać podjęte decyzje o reorganizacji prac struktur terenowych PiS. Szefami regionów - jak słyszymy - mają być ludzie niepełniący żadnych istotnych funkcji politycznych w Warszawie - ani w rządzie, ani - być może - w parlamencie.

- Najważniejsze jest to, by takie osoby były w stu procentach skupione na zarządzaniu danym regionem czy okręgiem. Nie może być tak, że za działaczy terenowych i politykę w regionie ma być odpowiedzialny ktoś, kto na pełen etat pracuje w Warszawie, a w swoim okręgu bywa rzadko - tłumaczą rozmówcy z PiS.

Takie zmiany planowane są od dawna - choć są one także pokłosiem analiz po wyborczym maratonie. Według naszych informacji, również prezydent Andrzej Duda będzie chciał zarekomendować kilka nazwisk do władz PiS.

Rąbka tajemnicy, jeśli chodzi o zmiany w ugrupowaniu rządzącym, uchylił sam Jarosław Kaczyński. W niedzielę prezes PiS udzielił wywiadu w Programie Pierwszym Polskiego Radia, w którym długo - choć ogólnie - tłumaczył zasadność zmian strukturalnych w partii.

- Plany są daleko idące, ale proszę wybaczyć, że ich jeszcze w tej chwili nie przedstawię. Mówię o reorganizacji partii, bo z różnych wydarzeń, które miały miejsce w ciągu ostatnich lat, trzeba wyciągnąć wnioski. Czy kongres to przyjmie? Tego nie wiem. Jeśli przyjmie, to rzeczywiście będziemy mieli bardzo dużo do zrobienia, jeżeli chodzi o przekształcenie naszej formacji. Później będą rozwiązywane problemy regionalne - także te personalne. To będzie niełatwe - powiedział Małgorzacie Raczyńskiej-Weinsberg lider Prawa i Sprawiedliwości.

PiS sonduje nowy podział administracyjny, samorządowcy drżą

Zanim jednak zostanie zorganizowany kongres jesienią, partia rządząca podsumuje kampanię prezydencką - również w kontekście poprzednich kampanii, w tym kluczowej, do Sejmu i Senatu.

Jak słyszymy, niedługo po zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy - uroczystość odbędzie się 6 sierpnia - ma odbyć się wyjazdowe posiedzenie klubu parlamentarnego PiS, na którym Jarosław Kaczyński podsumuje pracę całego obozu w kampanii prezydenta.

Ale polityka "partyjna" to niejedyne, co zajmuje dziś kierownictwo PiS. Przedstawiciele partii rządzącej już myślą o kolejnych, głębokich zmianach w zarządzaniu państwem.

Jak pisała jako pierwsza "Rzeczpospolita", na zapleczu partyjnym pojawiły się pomysły zmian, które mają pomóc Prawu i Sprawiedliwości w utrzymaniu władzy. Dziennikarz Michał Kolanko pisał m.in. o szykowanej zmianie ordynacji wyborczej do parlamentu i utworzeniu 100 okręgów wyborczych do Sejmu.

Inny z pomysłów krążących w PiS - który wzbudza wielkie obawy u samorządowców związanych z Platformą Obywatelską - zakłada powrót do koncepcji utworzenia 49 województw. PiS miałoby w ten sposób uzyskać większe wpływy w regionach. I zlikwidować - jak wyraził się ostatnio jeden z wiceministrów rządu Mateusza Morawieckiego, Janusz Kowalski - "wielkomiejskie księstewka PO".

Nie wszyscy jednak w obozie władzy przyklaskują tym planom.

- Żaden z tych pomysłów, o które pan pyta, nie był dyskutowany ani nawet sygnalizowany w gronie liderów Zjednoczonej Prawicy - powiedział Wirtualnej Polsce w programie "Tłit" Jarosław Gowin.

Prezes Porozumienia podkreśla, że byłby "zdecydowanym przeciwnikiem" utworzenia zarówno 100 okręgów wyborczych do Sejmu, jak i koncepcji utworzenia 49 województw.

Nowy podział administracyjny i tak ma stać się faktem - choć wciąż są to nieoficjalne informacje "Dziennika Gazety Prawnej". PiS będzie dążyło do wyodrębnienia Warszawy z województwa mazowieckiego i utworzenia 17. województwa - warszawskiego. Projekt ustawy w tej sprawie ma pojawić się jeszcze w lipcu, twierdzi "DGP".

Pomysł z nowym województwem warszawskim nie jest nowy - zapowiedź jego utworzenia złożył jeszcze w poprzedniej kadencji prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Dziś w obozie władzy przygotowuje się do przyspieszenia. Na dwóch poziomach: państwowym i partyjnym.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1120)