Rekonstrukcja rządu i zmiany w Kancelarii Prezydenta. Kto odejdzie, kto zostanie? W obozie władzy trwa układanka

Rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego i roszady personalne w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. Wirtualna Polska poznała pierwsze przymiarki do zmian na szczytach obozu władzy. Do odejścia ze swoich funkcji szykują się znane nazwiska. Równie zaskakująco zapowiadają się ministerialne awanse.

Rekonstrukcja rządu i zmiany w Kancelarii Prezydenta. Kto odejdzie, kto zostanie? W obozie władzy trwa układanka
Źródło zdjęć: © PAP
Michał Wróblewski

22.07.2020 | aktual.: 29.07.2020 09:16

- Oczywiście, toczą się rozmowy zarówno na temat umowy koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy, jak i rekonstrukcji rządu - potwierdza Wirtualnej Polsce prezes Porozumienia Jarosław Gowin.

Dodaje jednak, że w tej chwili priorytetem dla koalicji rządzącej są prace programowe. Te mają być intensywnie prowadzone przez najbliższe tygodnie. - Najpierw program, potem struktura rządu, a na końcu kwestie personalne - mówi nam były wicepremier.

Według naszych informacji, w środę doszło do spotkania na szczycie koalicji. Do rozmów z prezesem Jarosławem Kaczyńskim - liderem Zjednoczonej Prawicy - usiedli szefowie Porozumienia i Solidarnej Polski, czyli Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro (premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezesem PiS osobno).

Były wicepremier i minister nauki potwierdza: - To prawda, spotkaliśmy się w tym gronie. Nie rozmawialiśmy jednak o sprawach personalnych - mówi nam Jarosław Gowin.

Gdy pytamy go o plany w związku z rekonstrukcją rządu, polityk nabiera wody w usta. - O wszystkich zmianach będzie informował premier.

Rekonstrukcja rządu. Talia kart Kaczyńskiego

Sam Jarosław Kaczyński zapowiedział w wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia, że do rekonstrukcji rządu dojdzie po wakacjach. Lider PiS zadeklarował jednocześnie, że na stanowisku na pewno pozostanie premier Mateusz Morawiecki. O innych zmianach prezes nie mówił. Dlaczego?

- Prezes ma pewien zarys planu, ale na razie się z nim nie ujawnia. Ma talię kart, którą może dowolnie tasować. Czeka, obserwuje, analizuje - twierdzą nasi informatorzy zbliżeni do Kaczyńskiego.

Jeden z nich zastrzega, że "jeśli chodzi o personalia, to nic nie jest dziś przesądzone". - Do nazwisk polityków funkcjonujących na politycznej giełdzie, którzy mieliby rzekomo objąć stanowiska ministerialne, nie należy się przywiązywać - słyszymy od ważnego polityka PiS.

- Potwierdzam: nie ma żadnych ostatecznych ustaleń na dziś co do konkretnych resortów i osób, które mogłyby przejąć nad nimi nadzór - mówi nam polityk regularnie bywający w siedzibie PiS na Nowogrodzkiej.

Jak jednak zaznacza: - Ministerstw po rekonstrukcji może być mniej. Rząd ma zostać "odchudzony".

Rekonstrukcja rządu. Kluczowe zmiany w resorcie finansów i MSZ

Nie wiemy jeszcze, kto obejmie konkretne stanowiska w rządzie, ale wiemy na pewno, kto z niego odejdzie.

Ministrem finansów przestanie być Tadeusz Kościński, który ma rozpocząć pracę w jednej z instytucji zagranicznych (w tym kontekście mówi się o Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju). - Problem w tym, że nie ma jeszcze następcy Kościńskiego. Poszukiwania trwają, nikt nie pali się do wzięcia tego resortu - twierdzą nasi informatorzy.

Odejdzie także szef MSZ Jacek Czaputowicz. - To jest dobry moment na zmianę na czele naszej dyplomacji - przyznał sam zainteresowany w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Czy premier Mateusz Morawiecki przyjmie rezygnację Czaputowicza z ministerialnej funkcji? W programie "Tłit" w Wirtualnej Polsce Jarosław Gowin wyraził pewne wątpliwości. - Nie wypowiedział się na ten temat premier, a myślę, że to jest głos rozstrzygający. Nie jest powiedziane, że wola pana ministra Czaputowicza zostanie przez pana premiera zaakceptowana - podkreślił lider Porozumienia.

Pytany o to, kto mógłby zastąpić obecnego szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Gowin wymienił z nazwiska m.in. szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego oraz ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego.

Pole do spekulacji w tej sprawie otworzył sam Andrzej Duda. W wywiadzie dla Polsat News prezydent przyznał: - Każda zmiana, która dotyczy najwyższych szczebli w Kancelarii Prezydenta, jest zmianą poważną. I te zmiany na pewno będą. Mam swoje przemyślenia. Jeżeli Krzysztof Szczerski otrzyma propozycję objęcia funkcji ministra spraw zagranicznych i będzie chciał z niej skorzystać, to zostanie ministrem.

Według informacji Wirtualnej Polski, odejście Szczerskiego z Kancelarii Prezydenta jest właściwie przesądzone. Prezydent z szefem swojego gabinetu nie ma najlepszych relacji, a sam Szczerski jest wymieniany w PiS jako faworyt Jarosława Kaczyńskiego do objęcia funkcji szefa MSZ.

Szkopuł w tym, że Szczerski widzi siebie nie w rządzie, a w którejś z prestiżowych instytucji zagranicznych. Według naszych informacji, w grę wchodzi stanowisko w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.

Pojawiają się jednak pewne zastrzeżenia. - To może być dla Krzyśka nie do przeskoczenia, bo tam potrzeba kompetencji ekonomicznych, których on nie ma - twierdzi jeden z rozmówców Wirtualnej Polski.

Jeśli nie Szczerski, to kto? Jednym z faworytów części obozu Zjednoczonej Prawicy jest Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych, jeden z najbliższych współpracowników premiera Mateusza Morawieckiego. - Świetny ekspert, doskonały fachowiec. Problem w tym, że Jarosław chce mieć na czele resortów pełnokrwistych, wyrazistych polityków. Paweł to jednak bardziej specjalista, bez niezbędnego ciężaru i doświadczenia politycznego - twierdzi jeden z rozmówców WP.

Jak jednak zaznacza, w rządzie panuje przekonanie, że rola Jabłońskiego z każdym miesiącem będzie rosnąć. - To młody polityk, jeden z najzdolniejszych w tej ekipie. Wcale bym nie wykluczał, że ostatecznie to on zostanie szefem MSZ - mówi nam polityk PiS.

Rekonstrukcja rządu. Zdany egzamin Szumowskiego

Wciąż nie wiadomo, co stanie się z ministrem zdrowia. O odejściu Łukasza Szumowskiego z resortu spekuluje się od dawna, a on sam - jak usłyszeliśmy niedawno - ma rozważać rezygnację z funkcji.

Sam zainteresowany oficjalnie wyśmiewa te doniesienia. Temat jednak jest, bo informacje o szykowanej rezygnacji Szumowskiego podają - "na twardo" - bliskie władzy media.

“Idą zmiany w rządzie. Odejdzie m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski, który przeprowadził Polaków przez najpoważniejsze wyzwanie zdrowotne od pokoleń. Ten egzamin zdał celująco. Trzeba o tym przypominać, bo chwile grozy z marca czy kwietnia powoli odchodzą w niepamięć. Teraz Szumowski chce odpocząć i wrócić do pracy na pierwszej linii. Trudno się dziwić: kierowanie Ministerstwem Zdrowia może wykończyć każdego” - napisał w poniedziałek tygodnik "Sieci".

Jak słyszymy, jedyne, co planuje dziś minister zdrowia, to krótki urlop. Skorzystają z niego także inni ministrowie. Jesienią odpoczynku od polityki już nie będzie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (820)