Trwa ładowanie...

PiS straci władzę? Opozycja triumfuje w nowym sondażu

W najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski partia Jarosława Kaczyńskiego jest nadal na prowadzeniu. Na tym jednak koniec dobrych wiadomości dla PiS. Choć ugrupowanie byłoby zwycięzcą wyborów, to większość w Sejmie miałaby opozycja. Badanie zostało przeprowadzone już po wybuchu afery wizowej.

Najnowszy sondaż. 235 mandatów dla opozycjiNajnowszy sondaż. 235 mandatów dla opozycjiŹródło: PAP
d437qqx
d437qqx

Gdyby wybory odbywały się w miniony weekend, to najlepszy wynik uzyskałoby Prawo i Sprawiedliwość - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Na partię rządzącą swój głos chce oddać 32,8 proc. ankietowanych. To spadek o 0,7 pkt proc. w stosunku do badania sprzed tygodnia.

Na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska, na którą chce zagłosować 26,3 proc. badanych. Ugrupowanie to także zanotowało spadek poparcia - o 1,7 pkt proc. w stosunku do poprzedniego badania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

"Afera wywróciła PiS z rytmu". Opozycja skorzysta?

Trzecie miejsce na podium zajęłaby Trzecia Droga. Głosowanie na koalicję PSL i Polski 2050 zadeklarowało 10,6 proc. badanych. Ugrupowanie to odnotowało wzrost poparcia - o 1,4 pkt proc.

d437qqx

Tuż za podium znalazłaby się Lewica, ciesząca się poparciem 10,2 proc. badanych. To ugrupowanie również odnotowało wzrost poparcia w stosunku do badania sprzed tygodnia - o 1,3 pkt proc.

Sondaż partyjny United Surveys dla WP WP
Sondaż partyjny United Surveys dla WPŹródło: WP

Swoich przedstawicieli do Sejmu wprowadziłaby również Konfederacja. Chęć zagłosowania na to ugrupowanie wyraziło 9,5 proc. ankietowanych. Tydzień temu cieszyła się ona jednak poparciem 11,2 proc. badanych.

Bezpartyjni Samorządowcy mogliby liczyć, jak wynika z najnowszego badania, na głosy 3,4 proc. badanych. To oznacza, że komitet ten nie przekroczyłby wymaganego progu wyborczego i jego kandydaci nie dostaliby się do Sejmu, ale wynik ten zapewniłby partyjną subwencję.

PiS wygrywa, ale nie będzie mieć dość mandatów

Z najnowszego badania wynika, że PiS wciąż jest na prowadzeniu, ale czy to oznacza, że ma szansę na trzecią kadencję? Poprosiliśmy prof. Jarosława Flisa, by przeliczył wyniki sondażu na mandaty.

Okazuje się, że PiS może liczyć na 185 mandatów. Koalicja Obywatelska zdobyłaby ich 145, Trzecia Droga - 46, Lewica - 45, a Konfederacja - 39. Jeden mandat przypadłby posłowi mniejszości niemieckiej.

d437qqx

Co to oznacza? Że nawet gdyby PiS zdecydował się na koalicję z Konfederacją, nie miałby większości w Sejmie - dysponowałby 224 głosami.

Opozycja - czyli Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica - miałyby łącznie 235 głosów.

Według najnowszego sondażu United Surveys dla WP PiS straciłby większość WP
Według najnowszego sondażu United Surveys dla WP PiS straciłby większośćŹródło: WP

Więcej niż co trzeci Polak nie chce brać udziału w wyborach

United Surveys zapytał także Polaków, czy zamierzają wziąć udział w głosowaniu w wyborach parlamentarnych 15 października.

Z najnowszego badania wynika, że do urn zamierza pójść 59,5 proc. ankietowanych (49,7 proc. badanych udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie tak", 9,8 proc. - "raczej tak").

36,2 proc. badanych nie zamierza głosować (25,3 proc. udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie nie", 10,9 proc. - "raczej nie").

d437qqx

4,3 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć".

Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono metodą CAWI w dniach 16-17 września 2023 roku na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d437qqx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d437qqx
Więcej tematów