PiS połączy się z Przymierzem Prawicy
W niedzielę w warszawskim teatrze Roma rozpocznie się kongres zjednoczeniowy dwóch partii prawicowych - Prawa i Sprawiedliwości oraz Przymierza Prawicy. Ponad 800 członków Przymierza Prawicy oficjalnie zasili szeregi PiS. Szefem partii pozostanie Lech Kaczyński.
Obie partie ściśle współpracowały już od roku. Po połączeniu się obu ugrupowań, partia będzie liczyć około 2 tysięcy członków.
Według rzecznika PiS Adama Bielana, szef partii Lech Kaczyński ma podczas kongresu ogłosić zamiar kandydowania na prezydenta Warszawy.
Podczas kongresu połączą się rady polityczne i zarządy PiS i PP. Rada polityczna będzie początkowo liczyć sto kilkadziesiąt osób, natomiast zarząd 50.
Powstanie też nowe gremium - dwunastoosobowy komitet polityczny, w którego skład wejdą liderzy obu ugrupowań. Kongres PiS prawdopodobnie przyjmie także deklarację programową, bazującą na postulatach zawartych w programach PiS i Przymierza Prawicy, a więc m.in.: walki z korupcją, państwa opartego na chrześcijańskim systemie wartości oraz potrzebie zjednoczenia prawicy.
Oprócz liderów PiS, podczas niedzielnego kongresu mają przemawiać zaproszeni na kongres goście: szef SKL-RNP Artur Balazs, szef PO Maciej Płażyński oraz przewodniczący Unii Wolności Władysław Frasyniuk.
PiS powstała w maju 2001 roku z przekształcenia komitetu o tej samej nazwie. Liderami partii są Lech i Jarosław Kaczyńscy, Ludwik Dorn oraz Adam Lipiński. Także po połączeniu z Przymierzem Prawicy wszyscy oni znajdą się w naczelnych władzach partii.
23 maja 2001 roku Prawo i Sprawiedliwość oraz Przymierze Prawicy podpisały umowę o wspólnym starcie w wyborach. PiS, który wcześniej był społecznym komitetem, wystartował jako partia polityczna, a na jej listach znaleźli się również przedstawiciele Przymierza.
W wyborach parlamentarnych jesienią 2001 PiS uzyskała 9,5% głosów, co dało 43 posłów w obecnym Sejmie. 14 z nich to dotychczasowi członkowie Przymierza Prawicy. (PAP/IAR,iza)