Trwa ładowanie...
d2rk53y

PiS podjęło decyzję ws. kontrowersyjnej ustawy. Toczyły sie o nią ostre boje

PiS poprze projekt ustawy 2.0, reformującej system szkolnictwa wyższego - poinformował szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Jeszcze kilka miesięcy temu ostro ją krytykował. Mówił, że jest "nie do przyjęcia".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ustawa 2.0 wywołała wiele kontrowersji, również wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy
Ustawa 2.0 wywołała wiele kontrowersji, również wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d2rk53y

Terlecki podkreślił, że projekt ustawy uległ "znacznym zmianom" i "jest możliwy do zaakceptowania". Dopytywany, w jakim gremium zapadła decyzja, odparł, że podjęło ją "polityczne kierownictwo" PiS. - Jak będzie ustawa działać, to zobaczymy, okaże się w praniu - dodał wicemarszałek. Jego słowa przytacza PAP.

W połowie czerwca sejmowa komisja rekomendowała przyjęcie blisko 90 rządowych poprawek do projektu. - Pewne uwagi jeszcze się pojawiają, ale zobaczymy, czy będzie potrzeba, żeby je wprowadzić - zaznaczył Terlecki.

Nowa ustawa ma być pierwszą od ponad 12 lat reformą szkolnictwa wyższego w Polsce. Jej celem, jak wielokrotnie podkreślano, jest "zmiana oblicza polskiej nauki i szkolnictwa wyższego".

d2rk53y

Projekt ustawy zakłada reformę uczelni państwowych, polegającą m.in. na zmianie modelu finansowania szkolnictwa wyższego, a także utworzeniu nowego organu publicznej szkoły wyższej (rady uczelni). Wprowadza również nowe rozwiązania dotyczące m.in. uprawnień do prowadzenia studiów i nadawania stopni naukowych, ścieżek uzyskania doktoratu, publikowania w czasopismach i roli habilitacji.

Kontrowersje

Ustawa wywołała wiele kontrowersji, również wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy. Jeszcze kilka miesięcy temu mocno krytykował ją właśnie Terlecki. - Nie ma zgody na tę ustawę. Są w tym projekcie elementy, które uważam za nie do przyjęcia - mówił. "Czyżby ktoś chciał rozbić Zjednoczoną Prawicę nieprzemyślanymi wypowiedziami?" - ripostował Jarosław Gowin.

Konflikt miał drugie dno. Jednym z głównych celów reformy było wyeliminowanie starszej kadry profesorskiej, do której można zalicza się Terlecki. - Dla Gowina reforma szkolnictwa wyższego, nad którą pracuje, to istota jego pracy w resorcie nauki. Dla Terleckiego - to zagrożenie, bo nie może przestać być profesorem dobrze opłacanym przez państwo - relacjonował pod koniec lutego jeden z informatorów "Faktu".

d2rk53y

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Tadeusz Cymański komentuje sondaże: "Tylko urna prawdę ci powie"

d2rk53y

Podziel się opinią

Share

d2rk53y

d2rk53y
Więcej tematów