Polska"PiS panicznie boi się Sikorskiego"

"PiS panicznie boi się Sikorskiego"

- Mówienie o hakach na Radosława Sikorskiego świadczy o tym, że PiS panicznie się go boi - uważa Jarosław Gowin, członek zarządu krajowego PO. Dodał, że drugi raz po dziadku z Wehrmachtu Polacy nie dadzą się nabrać na "metodę haków".

"PiS panicznie boi się Sikorskiego"
Źródło zdjęć: © PAP

* Zarząd krajowy PO ma dziś zdecydować o "mapie drogowej" wyboru kandydata Platformy na prezydenta. Premier Donald Tusk powiedział przed kilkoma dniami, że marzy mu się powszechna prelekcja w Platformie. Za jakim rozwiązaniem Pan się opowiada, jak Pana zdaniem powinno się dojść do wyboru kandydata?*

Jarosław Gowin: W momencie, kiedy ta propozycja premiera została złożona, myślę, że nie ma już odwrotu od jakiejś formy preelekcji. Moim zdaniem w tej sytuacji powinna ona objąć wszystkich członków Platformy, a najłatwiej da się to przeprowadzić drogą mailową. Każdy członek PO e-mailem oddawałby głos na jednego z dwóch kandydatów: Radosława Sikorskiego lub Bronisława Komorowskiego.

Nie rozszerzałby Pan tej dwuosobowej listy?

- Zdecydowanie nie. Takie rozszerzenie spowodowałoby tylko zamęt.

A dlaczego opowiada się Pan za głosowaniem powszechnym, a nie wyborem kandydatów w ramach lokalnych konwencji, które do kwietnia będą wybierały szefów regionów? O takim rozwiązaniu mówił m.in. szef klubu PO Grzegorz Schetyna.

- To byłoby radykalne ograniczenie liczby osób uprawnionych do głosowania. Uważam, że jeśli robimy preelekcję, to powinniśmy umożliwić literalnie wszystkim członkom Platformy zabranie głosu.

Do kiedy, Pana zdaniem, powinna zapaść ostateczna decyzja, kogo wystawicie w wyborach prezydenckich - Komorowskiego czy Sikorskiego?

- Moim zdaniem dobrze byłoby tę preelekcję przeprowadzić w tej sposób, aby jej wyniki były znane na przełomie marca i kwietnia. Ale uważam też, że wyniki te nie powinny być wiążące - powinny być wskazówką dla władz partii, ale preelekcja nie może przesądzać o wyborze kandydata. Ostateczny wybór powinien zostać dokonany na wniosek zarządu krajowego przez konwencję krajową Platformy.

Czy nie uważa Pan, że wskazanie kandydata dopiero w maju, kiedy planowana jest konwencja krajowa, to zbyt późno? Jeśli wybory prezydenckie odbędą się we wrześniu, będzie mało czasu na kampanię, a w miesiącach letnich ludzie mniej interesują się tym, co się dzieje na scenie politycznej

- Nie uważam, że to zbyt mało czasu. Obaj potencjalni kandydaci - Komorowski i Sikorski - są bardzo dobrze znani, a tą kampanią wszyscy i tak będą się interesować.

A czy zdecydował Pan już, czy kandydować na szefa PO w Małopolsce?

- Ciągle się zastanawiam.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)