Trwa ładowanie...
d3wedau

PiS nie pomoże Andrzejowi Dudzie ws. ustawy degradacyjnej. Jego pomysł spełzł na niczym

Andrzej Duda nie ma pomysłów na zawetowaną ustawę degradującą komunistycznych generałów, które zadowoliłyby PiS. - Rząd dał jasno do zrozumienia prezydentowi, że mu nie pomoże. Wygląda na to, że nastąpił pat - zdradza osoba znająca sprawę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Decyzję o zawetowaniu ustawy Andrzej Duda argumentował zawartymi w niej "dysproporcjami"
Decyzję o zawetowaniu ustawy Andrzej Duda argumentował zawartymi w niej "dysproporcjami" (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d3wedau

Pomysłem Andrzeja Dudy miało być tytułowanie Wojciecha Jaruzelskiego czy Czesława Kiszczaka "generałami Polski Ludowej". Dla PiS to propozycja nie do przyjęcia.

Nową ustawę prezydent miał wypracować w ramach konsultacji z rządem, m.in. szefem MON i Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jak jednak pisze "Rzeczpospolita", po dwóch miesiącach od weta nie ma ani konsultacji, ani projektu.

Dziennik donosi, że w połowie kwietnia szef gabinetu Krzysztof Szczerski wystosował zaproszenie do kilku ministrów rządu Mateusza Morawieckiego, m.in. do szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka.

d3wedau

- Z tego spotkania nie wyszło nic merytorycznego, żaden konkret. Prezydent dostał sygnał, że oni mu w tworzeniu jego projektu nie pomogą, mało tego, niekoniecznie ma pewność, że PiS wesprze jego projekt w Sejmie - zdradziła "Rzeczpospolitej" osoba znająca kulisy spotkania. Od tego czasu żadne konsultacje miały się już nie odbyć.

Andrzej Duda mówi o dysproporcach. PiS rozczarowane

Decyzję o zawetowaniu ustawy prezydent Andrzej Duda argumentował zawartymi w niej "dysproporcjami". Wskazał, że we WRON-ie były osoby, które nie zasłużyły na odebranie im stopni. Jako przykład podał generała Mirosława Hermaszewskiego, pierwszego Polaka, który wziął udział w wyprawie w kosmos. Wyraził też rozczarowanie, że w dyskusji o ustawie nie uwzględniono jego głosu.

Na reakcję Prawa i Sprawiedliwości nie trzeba było długo czekać. "Jesteśmy zaskoczeni i zawiedzeni" - komentowała rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Rozczarowania wetem nie krył też szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski. Stwierdził, że Andrzej Duda "zrobił krok w kierunku tych, którzy służyli Rosji". Zapowiedział też, że nie zagłosuje na niego w kolejnych wyborach prezydenckich.

d3wedau

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Antoni Macierewicz o decyzji prezydenta: "To cios serce"

d3wedau

Podziel się opinią

Share

d3wedau

d3wedau
Więcej tematów