Trwa ładowanie...
d33cbe1

PiS i Kukiz'15 wśród światowych populistów. Rosną w siłę

Szwedzki think-tank Timbro przygotował zestawienie populistów w parlamentach europejskich państw. W 2018 roku zebrali oni już 22 proc. głosów, z czego ponad 15 przypadło prawicowym populistom. W Polsce do tej grupy przyporządkowano PiS i Kukiz'15.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Kaczyński i Paweł Kukiz przewodzą polskim ugrupowaniom populistycznym - wynika z raportu
Jarosław Kaczyński i Paweł Kukiz przewodzą polskim ugrupowaniom populistycznym - wynika z raportu (Forum)
d33cbe1

Eksperci z Timbro przygotowują co roku "Indeks Autorytarnego Populizmu", czyli wskaźnik pokazujący, jak dużą popularnością cieszą się partie, które wyżej stawiają wolę ludu niż ograniczenia ustrojowe. Polska znalazła się wśród czterech krajów, gdzie takie ugrupowania są najsilniejsze.

Większy odsetek wyborców głosuje na populistów częściej tylko na Węgrzech, w Grecji i we Włoszech. W tym ostatnim kraju przekłada się to na aż ponad 19 mln głosów (Liga, Ruch Pięciu Gwiazd oraz FDI). Co ciekawe, drugie w zestawieniu liczby głosów są Niemcy - prawie 10,5 mln głosów oddanych na AfD oraz populistyczną Lewicę. Polska jest trzecia z przeszło 7 mln głosów oddanymi na PiS i Kukiz’15.

Populiści rosną w siłę

d33cbe1

Z zestawienia wynika, że populiści są skuteczni. Rządzą lub współrządzą w 11 z 33 krajów ujętych w zestawieniu. Dane pokazują, że rosną też w siłę - w porównaniu z latami 80-tymi podwoili swój stan posiadania w narodowych parlamentach.

Zobacz także: PiS poślizgnął się na rozdawaniu. "Populizm przestał działać"

Wyraźnie widoczna jest też zmiana warty między populizmem prawicowym a lewicowym. Poparcie dla tego nieco stopniało, ten pierwszy cieszy się zaś kilkanaście razy większą sympatią, niż trzy cztery temu.

Czytaj też: Szczere wyznanie ministra Szumowskiego: raz w życiu paliłem marihuanę
Czarzasty wbija szpilkę Biedroniowi. Nawiązał do propozycji za milion złotych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d33cbe1

Podziel się opinią

Share

d33cbe1

d33cbe1
Więcej tematów