Nowy polski komisarz w UE. Kandydatura Piotra Serafina zaakceptowana
Piotr Serafin ma zostać nowym komisarzem ds. budżetu, zwalczania oszustw i administracji publicznej.
Kandydaturę Serafina na unijnego komisarza ds. budżetu zaakceptowały w czwartek komisje budżetu oraz kontroli budżetowej Parlamentu Europejskiego.
Wcześniej odbyło się trzygodzinne wysłuchanie Serafina w PE, na którym odpowiadał na pytania europosłów na temat unijnych finansów i unijnego budżetu.
Aby Piotr Serafin formalnie mógł zostać komisarzem, najpierw zgodę na jego kandydaturę muszą wyrazić komisje europarlamentarne odpowiednie do jego teki. To przed nimi Serafin w czwartek przez trzy godziny odpowiadał na pytania. Po wysłuchaniu i zatwierdzeniu wszystkich kandydatur komisarzy, skład całej Komisji Europejskiej musi jeszcze zatwierdzić w głosowaniu cały Parlament Europejski. Prawdopodobnie odbędzie się ono na sesji plenarnej pod koniec listopada. Wówczas Komisja mogłaby zacząć działanie od pierwszego grudnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kiedy Trump zakończy wojnę w Ukrainie? "Liczyłbym od zaprzysiężenia"
Podczas wysłuchania Polak przekonywał, że przyszły budżet UE będzie zakładał łączenie reform z inwestycjami w każdym kraju UE. "Chcemy te plany opracować w dialogu ze stolicami i regionami Europy" - powiedział. Podkreślił też, że jego najważniejszym zadaniem będzie przygotowanie unijnego budżetu, który "powinien jednoczyć, a nie dzielić".
Piotr Serafin - życiorys
50-letni Piotr Serafin sprawami europejskimi zajmuje się przez całe zawodowe życie. Wykształcony na Uniwersytecie Warszawskim, SGH i brytyjskim Uniwersytecie Sussex, od 1998 r. pracował w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, gdzie w latach 2008-2009 pełnił funkcję podsekretarza stanu.
Po włączeniu UKIE w struktury MSZ w 2010 r. Serafin został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w resorcie. Pozostał na nim jednak niecałe dwa miesiące, ponieważ potem zaczął pełnić funkcję zastępcy szefa gabinetu komisarza ds. budżetu Janusza Lewandowskiego.
W 2012 r. wrócił do MSZ jako minister ds. europejskich i pełnomocnik ds. europejskich premiera. Gdy 1 grudnia 2014 r. Donald Tusk został przewodniczącym Rady Europejskiej, Serafin został szefem jego gabinetu i pełnił tę funkcję do listopada 2019 r., czyli przez dwie dwuipółletnie kadencje, kiedy Tusk pozostawał na stanowisku.
W grudniu zeszłego roku Serafin objął stery Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej w Brukseli, ponieważ jednak prezydent Andrzej Duda do dziś nie zatwierdził jego kandydatury, formalnie pozostaje osobą "pełniącą obowiązki" na tym stanowisku.
Czytaj też: