Trwa ładowanie...

Piotr Mueller: wkrótce premier skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie orzeczenia TSUE

W środę Rada Ministrów zarekomendowała, aby premier Mateusz Morawiecki złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, w celu potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa dotyczącego wyższości Konstytucji nad prawem UE - poinformował rzecznik rządu Piotr Mueller.
Share
Piotr Mueller: wkrótce premier skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie orzeczenia TSUE
Piotr Mueller: wkrótce premier skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie orzeczenia TSUEŹródło: KPRM, Fot: Fot: Krystian Maj
d15jy5r

Przypomnijmy, że we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE, odpowiadając na pytania Naczelnego Sądu Administracyjnego, orzekł, że "kolejne nowelizacje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu prezydentowi wniosków o powołanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, mogą naruszać prawo UE".

Zgodnie z orzeczeniem TSUE, jeżeli sąd krajowy uzna, że zmiany w ustawach o KRS naruszają prawo UE, to ma obowiązek odstąpić od zastosowania tych przepisów.

Odnosząc się do tego orzeczenia rzecznik rządu Piotr Mueller przypomniał, że rząd dyskutował w środę na temat tego orzeczenia. Dodał, że ministrowie rekomendowali premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, by ten złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek "w zakresie potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa TK co do wyższości konstytucji RP nad prawem UE".

d15jy5r

- To jest orzecznictwo, które od początku członkostwa Polski w Unii Europejskiej jest utrwalone, ale żeby nie było żadnej wątpliwości. Chcemy, aby w sposób kompleksowy Trybunał Konstytucyjny odniósł się do tej materii - podkreślił Mueller.

Rzecznik rządu zaznaczył, że podobne spory, "dotyczące wyższości norm konstytucyjnych nad prawem europejskich" toczyły się m.in. w Czechach, Danii i Niemczech.

- W większości krajów obowiązuje zasada, która mówi o wyższości prawa konstytucyjnego nad prawem europejskim. W związku z tym, że Trybunał Sprawiedliwości UE wykroczył poza swoje kompetencje w zakresie stwierdzenia nadrzędności prawa europejskiego nad polską konstytucją, ten wniosek zostanie w najbliższym czasie skierowany do polskiego Trybunału Konstytucyjnego - poinformował Mueller.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d15jy5r

Podziel się opinią

Share
d15jy5r
d15jy5r
Więcej tematów