Trwa ładowanie...
d2ghdji
tvn
03-10-2006 15:10

"Piosenka o negocjacjach Beger - PiS" w repertuarze "Piwnicy pod Baranami"

W repertuarze kabaretu "Piwnica pod Baranami"
znalazła się "Piosenka o negocjacjach", do której muzykę napisał
Adrian Konarski, a słowa pochodzą ze stenogramów rozmów
przedstawicieli PiS z posłanką Renatą Beger.

Share
d2ghdji

Piosenka po raz pierwszy została wykonana podczas koncertu w ostatnią sobotę i spotkała się z dużym uznaniem publiczności - powiedział dyrektor "Piwnicy", Piotr Ferster.

Za tekst piosenki posłużyły autentyczne wypowiedzi posła Adama Lipińskiego (PiS), rozmawiającego z Renatą Beger (Samoobrona) w jej poselskim pokoju. Autorem muzyki jest młody piwniczny artysta Adrian Konarski, autor m.in. muzyki do filmu "Pręgi".

Jak zaznaczył Piotr Ferster, "taka piosenka wpisuje się w tradycję Piwnicy, która od lat wykonywała tego rodzaju utwory, wykorzystując np. prasowe wywiady z prof. Marianem Koniecznym o marszałku Koniewie czy chociażby dekret o stanie wojennym".

"Piosenka o negocjacjach" weszła do repertuaru Piwnicy i będzie wykonywana podczas sobotnich koncertów. Bilety na nie - jak poinformował dyr. Ferster - zostały już wysprzedane do końca roku. Mieszkańcy Warszawy będą mogli ją usłyszeć podczas koncertu Piwnicy pod Baranami w Sali Kongresowej 16 października.

d2ghdji

Tzw. taśmy Beger, czyli nagranie z ukrytej kamery, w którym ministrowie w Kancelarii Premiera Adam Lipiński i Wojciech Mojzesowicz rozmawiali z posłanką Samoobrony Renatą Beger m.in. o jej propozycji przejścia do PiS w zamian za otrzymanie stanowiska w Ministerstwie Rolnictwa, wyemitowano w ubiegłym tygodniu w programie TVN "Teraz My" Tomasza Sekielskiego i Andrzeja Mrozowskiego.

"Piwnica pod Baranami" - najsłynniejszy po "Zielonym Baloniku" krakowski kabaret - powstała w 1956 r. jako studencki klub artystyczny i świętuje obecnie swój jubileusz 50-lecia. Jej animatorem był Piotr Skrzynecki. Szybko stała się jednym z ważnych miejsc na kulturalnej mapie Krakowa; była królestwem ironii, żartu i śmiechu. Grały tam zespoły jazzowe, odbywały się recitale, organizowano liczne wystawy. Swoją artystyczną drogę rozpoczynali w "Piwnicy" m.in. Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Leszek Wójtowicz, Anna Szałapak, Grzegorz Turnau, Zbigniew Preisner.

Po śmierci Piotra Skrzyneckiego (kwiecień 1997 r.) artyści Piwnicy pod Baranami postanowili zawiesić działalność. Po roku została ona wznowiona - w 1998 r. powołano Fundację "Piwnica pod Baranami", której zadaniem jest zachowanie archiwum, ocalenie piwnicznej spuścizny Piotra Skrzyneckiego oraz promocja artystów i kontynuacja działalności artystycznej kabaretu.

d2ghdji
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ghdji
Więcej tematów