Pilne spotkanie u Kaczyńskiego. Stawili się czołowi politycy
W piątek przed godz. 21 w siedzibie PiS na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie zakończyła się narada polityków Prawa i Sprawiedliwości ws. afery wizowej - dowiedziała się Wirtualna Polska. Dyskusja miała dotyczyć tego, jak radzić sobie z kryzysem, który uderza w kampanię PiS.
15.09.2023 | aktual.: 15.09.2023 22:17
Na miejscu obecni byli m.in.: szef kampanii wyborczej PiS, europoseł Joachim Brudziński, wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki i była premier, europosłanka Beata Szydło.
- PiS ma świadomość, że afera wizowa budzi coraz większe emocje. Partia rządząca wie też, że odpowiedzialność polityczna szefa MSZ Zbigniewa Raua za panowanie nad resortem jest oczywista, ale jest "jedynką" - przekazali Patrykowi Michalskiemu z WP rozmówcy z Prawa i Sprawiedliwości.
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau otwiera listę wyborczą PiS w Łodzi.
Afera w rządzie. Marszałek Sejmu zabrał głos w TVP
Narada na Nowogrodzkiej odbywała się w trakcie orędzia marszałka Senatu. Tomasz Grodzki mówił na antenach TVP, że ujawnione nieprawidłowości przy wydawaniu wiz "to o największa afera w Polsce w XXI wieku".
- Proszę tych z państwa, którzy nie słyszeli jeszcze o aferze wizowej: zajrzyjcie do różnych źródeł informacji, porozmawiajcie z sąsiadami, ze swoimi dziećmi i wnukami. Ta prawda musi dotrzeć wszędzie – podkreślił.
Afera wizowa w MSZ
Piotr Wawrzyk, były sekretarz stanu w MSZ, był odpowiedzialny za sprawy konsularne i wizowe. 31 sierpnia premier Mateusz Morawiecki odwołał go z tej funkcji; powodem decyzji - jak podał resort dyplomacji - był "brak satysfakcjonującej współpracy".
Prokuratura Krajowa poinformowała, że śledztwo, które prowadzi wraz z CBA, dotyczy nieprawidłowości przy składaniu wniosków o wydanie kilkuset wiz w ciągu półtora roku. Zaznaczyła przy tym, że zatwierdzona została mniej niż połowa tych wniosków. Badane nieprawidłowości dotyczą polskich placówek dyplomatycznych w Hongkongu, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Filipinach i Katarze.
Jak ujawnił dziennikarz WP Patryk Słowik, powołując się na nieoficjalne źródła, kierownictwo MSZ musiało od dawna wiedzieć o wizowej korupcji. Z kolei Onet podał, że Wawrzyk miał pomagać swoim współpracownikom stworzyć nielegalny kanał przerzutu imigrantów z Azji i Afryki przez Europę do Stanów Zjednoczonych.
Sprawie przygląda się też Najwyższa Izba Kontroli. Prezes Marian Banaś zapowiedział działania w MSZ.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: afera wizowa rozlewa się poza MSZ. Poseł wskazuje kluczową osobę
Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn przekazał, że pierwsze sygnały o nieprawidłowości w systemie wydawania wiz dotarły do CBA w lipcu 2022 roku. Przekonywał, że problem dotyczy kilkuset wiz, a w sprawie zatrzymanych zostało siedem osób.
Jak wynika z naszych informacji, w sobotę 9 września Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy kolejne osoby w tej sprawie.
Źródło: WP Wiadomości