Trwa ładowanie...
d1b9hvu

Pilna narada w ministerstwie. Protest w więzieniach, brakuje ludzi do pilnowania bandytów

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki chce jeszcze dziś zakończyć kryzys w więzieniach. Po policji i strażakach protest polegający na przedstawieniu zwolnień lekarskich objął strażników więziennych. W Zakładzie Karnym w Nowogardzie na zwolnienia lekarskie miało iść ponad stu funkcjonariuszy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trwają rozmowy sprawie zakończenia protestu pracowników służby więziennej
Trwają rozmowy sprawie zakończenia protestu pracowników służby więziennej (East News, Fot: SZYMON STARNAWSKI /POLSKA PRESS)
d1b9hvu

- Mam na oddziale 150 kryminalistów, których Polacy raczej nie chcieliby widzieć na ulicach. Policja może sobie iść na zwolnienia i zamknąć komisariat. Jak okradną sklep, to złodzieja najwyżej złapie się później. My nie możemy zrezygnować z ochrony, a ludzi zaczyna już brakować - mówi WP strażnik więzienny jednego z kryminałów, gdzie trwa protest.

Funkcjonariusze Służby Więziennej idą na zwolnienia lekarskie - co nazywane jest "gadzią grypą" (od gada, czyli w więziennym słowniku strażnika). Ewentualnie oddają honorowo krew i korzystają z należnego dnia wolnego. Na Facebooku strażnicy więzienni podają informacje o rozszerzającym się proteście. Nieoficjalnie wiadomo, że w zakładzie karnym w Nowogardzie (woj. zachodniopomorskie) choruje już ponad setka strażników. Podczas jednej zmiany brakuje na służbie kilku funkcjonariuszy z tzw. Działu Ochrony. Do pracy mają być ściągane posiłki. Protest objął też m.in. areszty śledcze w warszawskiej dzielnicy Białołęka, w Grójcu oraz w Poznaniu.

Strażnicy chcą podwyżek. Masowy protest

d1b9hvu

Ppłk Elżbieta Krakowska, rzecznik prasowy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, nie podała nam danych o liczbie funkcjonariuszy na zwolnieniach. Uspokaja, że problem zwolnień lekarskich jest marginalny. Nie wystąpiły jakiekolwiek zagrożenia we właściwym funkcjonowaniu Służby Więziennej i jednostek penitencjarnych na terenie Polski. Dziś planowane jest spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości, ze związkowcami.

Strażnicy chcą co najmniej 655 zł podwyżki na osobę, co w identycznym proteście wywalczyli sobie policjanci, strażacy i strażnicy graniczni. Te ostatnie służby podlegają szefowi MSWiA Joachimowi Brudzińskiemu, który przyciśnięty przez policjantów w związku z rocznicą 11 listopada podpisał już porozumienie.

- Porozumienie zostanie podpisane wkrótce. Mam zapewniania od ministra Zbigniewa Ziobry i wiceministra Patryka Jakiego, że Służba Więzienna nie będzie mieć gorszych rozwiązań systemowych, szczególnie w płacach i uprawnieniach, niż inne służby mundurowe - mówi WP Czesław Tuła, przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Dodaje, że minister Ziobro najpierw czekał na powrót z urlopu wiceministra Jakiego, odpowiedzialnego za więziennictwo. Teraz ma na głowie aferę z korupcją w Komisji Nadzoru Finansowego i dlatego podpisanie porozumienia się opóźnia. Uspokajający komunikat związków wcale nie złagodził nastrojów. - Sprawa jest pilna. W więzieniach panuje już wzmożenie - ostrzega Tuła.

Pensje mają niższe niż w marketach

d1b9hvu

Początkowa pensja strażnika więziennego to około 2200 zł na rękę, a po awansie na kaprala podwyżka wynosi około 30 zł. Górny pułap pensji to ok. 2600 zł. Następne podwyżki uzależnione są o awansów na wyższe stanowiska.

- Blokowane są awanse na starszego strażnika, ponieważ wiążą się z wydatkami budżetowymi. Niektórzy czekają po 5-6 lat na ten awans - mówi funkcjonariusz i założyciel internetowego bloga "dla klawiszy". - Frustracja jest ogromna. Protest jest wypadkową kilku czynników: gigantycznej liczy nadgodzin, przemęczenia, braku awansów i jednoczesnemu dokręcaniu śruby funkcjonariuszom. W więzieniach zdecydowanie polepsza się za to komfort złodziei, dla których wprowadza się wiele pro-europejskich standardów - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


d1b9hvu

d1b9hvu
d1b9hvu
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów