Trwa ładowanie...
d32y6vf
IAR

Pilna narada NATO na wniosek Turcji

We wtorek przed południem odbędzie się pilna narada NATO na wniosek Turcji. Ankara poprosiła o spotkanie ambasadorów 28 krajów członkowskich, by omówić sytuację po atakach terrorystycznych. Turcja od kilku dni prowadzi ofensywę przeciwko bojownikom z tak zwanego Państwa Islamskiego w Syrii i kurdyjskim ugrupowaniom w Iraku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pilna narada NATO na wniosek Turcji
(PAP/EPA, Fot: ULAS YUNUS TOSUN)
d32y6vf

Turcja poprosiła o naradę w ramach artykułu 4 Traktatu Waszyngtońskiego. Mówi on, że sojusznicy będą się konsultować, jeśli zdaniem któregokolwiek z nich zagrożona jest jego integralność terytorialna, lub bezpieczeństwo. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg tłumaczył w rozmowie z BBC, że Turcja ma potężną armię i nie było wniosku w sprawie pomocy wojskowej.

- Powinniśmy omówić zagrożenia w Syrii w Iraku, w pobliżu granic NATO - dodał szef Sojuszu Jens Stoltenberg. Spotkania z powołaniem się na artykuł 4 Traktatu są organizowane bardzo rzadko. To będzie piąta tego typu narada w historii Sojuszu. W przeszłości trzykrotnie prosiła o nią Turcja - w 2003 roku podczas wojny w Iraku i dwa razy w 2012 roku, kiedy Syria ostrzeliwała jej terytorium. Wtedy Ankara otrzymała wsparcie w postaci rakiet Patriot. Cała operacja miała charakter obronny i rakiety nie były wykorzystywane do ofensywnych działań.

W ubiegłym roku o pilną naradę poprosiła Polska, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę.

d32y6vf

Zobacz także: Demonstracje w Stambule

d32y6vf

Podziel się opinią

Share

d32y6vf

d32y6vf
Więcej tematów