Trwa ładowanie...

Pigułka "dzień po" na receptę. Prezydent podpisał ustawę

Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza przepisy ułatwiające dostęp do niestandardowej terapii w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia oraz przewiduje, że pigułki "dzień po" będą sprzedawane na receptę - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Pigułka "dzień po" na receptę. Prezydent podpisał ustawęŹródło: PAP, fot: Grzegorz Michałowski
d1v7j0o
d1v7j0o

Apel do prezydenta o zawetownanie ustawy

Od początku prac nad projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej najwięcej kontrowersji wzbudzał zapis przewidujący, że hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego będą wydawane wyłącznie na podstawie recepty. Oznacza to, że na receptę będą także pigułki ellaOne, które od 2015 roku osoby powyżej 15. roku życia mogły kupić bez konieczności wizyty u lekarza.

Zapis ten krytykowała m.in. Amnesty International, która apelowała do prezydenta o zawetownanie ustawy. Zdaniem AI nowelizacja jest sprzeczna ze zobowiązaniami Polski w zakresie ochrony praw człowieka i może mieć katastrofalne skutki dla kobiet. Również działaczki tzw. czarnego protestu i koalicji "Mam Prawo" w piśmie do prezydenta przekonywały, że nowelizacja godzi w podmiotowość i wolność kobiet.

Tabletka „dzień po” na receptę. Komisja zdrowia za projektem

Względy medyczne

Ministerstwo Zdrowia wprowadzenie takiego rozwiązania uzasadniało względami medycznymi - przekonywało m.in., że pigułki są nadużywane, a ich stosowanie może mieć poważne skutki uboczne.

d1v7j0o

Ustawa wprowadza też ratunkowy dostęp do technologii lekowych. Zgodnie z nowymi przepisami minister zdrowia będzie mógł wydać indywidualną zgodę na pokrycie kosztu leku, jeżeli jest to niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta i uzasadnione wskazaniami medycznymi.

Zgoda taka będzie wydawana wyłącznie dla leku, który jest dopuszczony do obrotu w Polsce i dostępny na rynku. Jeśli więc lek nie został jeszcze zarejestrowany i jest np. w fazie badań klinicznych, wówczas jego zakup nie będzie finansowany przez NFZ. Refundowane mogą być tylko te terapie, których skuteczność została potwierdzona.

Na nowelizacji mają skorzystać ciężko chorzy pacjenci, potrzebujący leku lub technologii medycznej, które nie są finansowane ze środków publicznych. W takiej sytuacji często znajdują się osoby cierpiące na choroby rzadkie, np. na rdzeniowy zanik mięśni, chorobę Fabry'ego lub chorobę Niemanna-Picka.

Źródło: WP, PAP

d1v7j0o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v7j0o
Więcej tematów