Trwa ładowanie...

Klauzula sumienia dla aptekarzy. Projekt trafił do Sejmu

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich chce, aby aptekarze też mogli powołać się na klauzulę sumienia. Teraz są dyskryminowani – argumentuje organizacja. Chodzi o pigułkę "dzień po" i inne środki antykoncepcyjne.

Share
Klauzula sumienia dla aptekarzy. Projekt trafił do Sejmu
Źródło: Shutterstock.com
d313pf6

Środowa "Rzeczpospolita" pisze o katolickich aptekarzach uważających, że konstytucja chroni ich sumienia w takim samym stopniu, jak lekarzy. Według nich, zdarzają się przypadki, kiedy aptekarze rezygnują z pracy, ponieważ ich poglądy nie są szanowane.

Obecnie farmaceuci mogą odmówić wydania leku, jeśli jego przyjęcie może zagrozić życiu pacjenta lub mają podejrzenia co do autentyczności recepty. W myśli projektu nowelizacji ustawy o prawie farmaceutycznym, farmaceuci, technicy farmacji a nawet właściciele aptek będą mogli powołać się na klauzulę sumienia i nie sprzedawać pigułki "dzień po" i innych środków antykoncepcyjnych.

Projektem zajmie się sejmowa Komisja ds. Petycji. Jeśli nie skieruje propozycji do dalszych prac w Sejmie to Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich zdecyduje się na inną drogę zmian w przepisach. Projekt może trafić jeszcze raz do Sejmu, ale już nie w formie petycji, a propozycji ustawy stworzonej przez grupę posłów.

Źródło: Rzeczpospolita

d313pf6

Podziel się opinią

Share
d313pf6
d313pf6
Więcej tematów