Więzienie za "dezinformację"? Kontrowersyjna ustawa w Sejmie
W Sejmie zakończyło się pierwsze czytanie projektu ustawy zaostrzającego kary za szpiegostwo. Wśród przepisów przewidziano sankcje m.in. za dezinformację. - Powinniśmy być jak jedna pięść przeciwko szpiegom i wrogom ojczyzny - mówił poseł PiS Jarosław Krajewski.
Projekt "ustawy antyszpiegowskiej" przygotowano w Ministerstwie Sprawiedliwości. Do Sejmu złożyła go jednak grupa posłów PiS.
Poseł PiS Jarosław Krajewski, przedstawiając projekt mówił, że zmiana przepisów jest związana z sytuacją geopolityczną i większą aktywnością wywiadów Rosji oraz Białorusi.
- Dzisiaj jak nigdy wcześniej powinniśmy wspólnie i w porozumieniu walczyć o bezpieczeństwo naszych rodaków. Powinniśmy być jak jedna pięść przeciwko szpiegom i wrogom ojczyzny - mówił.
- To jest chwila prawdy dla posłów opozycji. Albo wybieramy bezpieczeństwo naszego kraju, albo sprzeciwiacie się i jesteście po stronie szpiegów - mówił.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski przekonywał z kolei, że ustawa ma cel przede wszystkim "odstraszający".
Krytyka opozycji
Opozycja krytykowała m.in. zwiększenie uprawnień Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. - Dajecie tą ustawą możliwość prowadzenia nowych działań operacyjnych bez jakiejkolwiek kontroli. Dlatego będziemy wnioskowali, aby te działania podlegały kontroli sądu - mówił Tadeusz Zwiefka.
Poseł Konfederacji Grzegorz Braun był z kolei oburzony, że PiS celuje w zwalczanie szpiegów głównie z Rosji i Białorusi. - Infiltracja państwa polskiego przez służby ukraińskie, żydowskie, amerykańskie - co z nią robicie? Nic nie robicie, bo reprezentujecie elitę zinfiltrowaną - mówił.
Projekt trafi teraz do komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.
Zaostrzone przepisy za szpiegostwo
Obecnie kara za działalność na rzecz obcego wywiadu grozi od roku do 10 lat więzienia. Po zmianach kara wyniosłaby od 5 do 30 lat. Przestępstwo szpiegostwa zostałoby także rozszerzone o tzw. dezinformację w trakcie działalności na rzecz obcego wywiadu.
Niektóre przestępstwa szpiegowskie mają być karane dożywociem, np. przekazaniem obcemu wywiadowi wiadomości mogących wyrządzić szkodę państwu.
Dożywocie groziłoby też urzędnikom i żołnierzom WOT, którzy dopuszczają się szpiegostwa, a także sabotażystom i dywersantom.
Czytaj więcej: