Zaczęło się. Powrócił koszmar turystów na Mazurach

Województwo warmińsko-mazurskie doświadcza pierwszych w tym sezonie ograniczeń związanych z pogorszeniem jakości wody w akwenach. W kąpielisku Swobodna, położonym nad jeziorem Limajno w gminie Dobre Miasto, wprowadzono tymczasowy zakaz kąpieli.

Zakaz kąpieli w kąpielisku Swobodna nad jeziorem Limajno (zdjęcie ilustracyjne)
Zakaz kąpieli w kąpielisku Swobodna nad jeziorem Limajno (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło zdjęć: © Getty Images | GIS

Powiatowy inspektor sanitarny w Olsztynie ocenił, że jakość wody w kąpielisku przy miejskiej plaży w miejscowości Swobodna, które jest czynne od 22 czerwca, uległa pogorszeniu. Powodem jest zakwit sinic, który zanieczyszcza wodę. Zakaz kąpieli obowiązuje do odwołania.

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl

Nie wiadomo, kiedy zakwit sinic ustąpi

- Woda będzie codziennie monitorowana przez organizatora kąpieliska. Ciężko stwierdzić, kiedy zakwit ustąpi. Jeżeli utrzymają się warunki pogodowe, tj. wysoka temperatura i nasłonecznienie, brak wiatru i opadów, to niestety może trochę to potrwać -  mówi Polskiej Agencji Prasowej kierownik oddziału higieny komunalnej w wojewódzkiej stacji sanepidu Agnieszka Jankowska.

Jak dodaje, kiedy woda w kąpielisku stanie się ponownie przejrzysta, sanepid pobierze dodatkowe próbki wody do badań mikroskopowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pierwszy tai zakaz w tym sezonie

To pierwsze kąpielisko w województwie warmińsko-mazurskim, które musiało wprowadzić tymczasowy zakaz kąpieli.

W całym regionie w tym sezonie będzie działało 47 kąpielisk, co oznacza wzrost o trzy w porównaniu do poprzedniego roku. Dodatkowo, planuje się otworzyć 25 tzw. miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, które mogą funkcjonować nie dłużej niż 30 dni w ciągu roku.

Zakaz kąpieli w kąpielisku Swobodna nad jeziorem Limajno
Zakaz kąpieli w kąpielisku Swobodna nad jeziorem Limajno© GIS

Sinice. Gdzie sprawdzić zamknięte kąpieliska?

Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadza badania wody przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego, a następnie co najmniej trzy razy w ciągu sezonu, tak aby przerwa między badaniami nie przekraczała miesiąca. Badania są również prowadzone za każdym razem, gdy pojawia się sytuacja, która może spowodować pogorszenie jakości wody w kąpielisku.

Osoby, które planują spędzić czas na wypoczynku, mogą sprawdzić czystość wody w kąpieliskach na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Można tam znaleźć informacje na temat jakości wody, infrastruktury kąpieliska oraz daty rozpoczęcia i zakończenia sezonu w wybranym kąpielisku.

Źródło artykułu:PAP
sinicejezioromazury
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)