Pierwszy taki przypadek. Dziecko zarażone ptasią grypą
W USA potwierdzono pierwszy przypadek ptasiej grypy u dziecka. Kalifornijskie służby medyczne podjęły działania profilaktyczne, którymi objęto wszystkie osoby mające kontakt z małym pacjentem - jego najbliższych, a także personel i podopiecznych żłobka, do którego uczęszcza.
W Stanach Zjednoczonych zdiagnozowano pierwszy przypadek ptasiej grypy u dziecka. Pacjent pochodzi z hrabstwa Alameda w rejonie Zatoki San Francisco. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, a po zastosowaniu leków przeciwwirusowych wraca do zdrowia w domu.
Kalifornijskie służby medyczne przeprowadziły badania profilaktyczne wśród osób mających kontakt z dzieckiem. Dotyczyło to zarówno rodziny, jak i pracowników oraz podopiecznych żłobka. Wszystkie wyniki testów były negatywne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierwszy śnieg w Warszawie. Szczere reakcje mieszkańców
Służby medyczne uspokajają
Pierwszy test wykazał niski poziom wirusa, co sugeruje, że dziecko nie było w stanie zarażać innych. Kolejny test, przeprowadzony cztery dni później, dał wynik negatywny. Dyrektor CDPH Tomas Aragon uspokaja, że nie ma ryzyka zakażenia innych osób.
- To naturalne, że ludzie mają obawy. Na podstawie informacji i danych, którymi dysponujemy, nie sądzimy, aby dziecko mogło aktualnie zakażać innych - powiedział dyrektor CDPH Tomas Aragon i dodał, że "w żadnym kraju od ponad 15 lat nie odnotowano przypadku przeniesienia się ptasiej grypy z człowieka na człowieka".
Pandemia ptasiej grypy w USA
W marcu tego roku w USA wybuchła epidemia ptasiej grypy wśród ptactwa i krów. Wirus H5N1 jest monitorowany przez służby zdrowia od 2022 r. W 2024 r. zgłoszono 55 przypadków zakażeń u ludzi, z czego 29 w Kalifornii.
Na początku kwietnia w Teksasie w USA stwierdzono przypadek zarażenia się ptasią grypą od zakażonych krów mlecznych. To pierwszy przypadek przeniesienia wirusa AH5N1 między człowiekiem a innym ssakiem - informował portal New Sicientist. Zarażona osoba przechodziła chorobę bardzo łagodnie, cierpiała jedynie na zapalenie spojówek.
Rośnie liczba przypadków ptasiej grypy
CDC podkreśla, że ryzyko dla społeczeństwa jest niskie, choć wyższe dla osób pracujących ze zwierzętami. W rzadkich przypadkach wirus przenosi się między ludźmi, ale ogranicza się to do bliskiego kontaktu z zarażonym.
Od momentu swojego pierwszego wystąpienia w 1996 roku wirus ptasiej grypy (AH5N1) stopniowo stawał się coraz bardziej powszechny, a od 2020 roku liczba przypadków zakażeń u ptaków i ssaków znacząco wzrosła. Szczep ten spowodował śmierć dziesiątek milionów ptaków hodowlanych, a także zainfekował dzikie ptactwo oraz ssaki lądowe i morskie.
Źródło: AFP, WP Wiadomości