Trwa ładowanie...

Pierwszy efekt filmu Sekielskich. Powołano pierwszego członka państwowej komisji do spraw pedofilii

- Zamierzam stawać po stronie ofiar pedofilii i mam nadzieję, że podobnie będą zachowywać się inni eksperci tej komisji. Przestępstwa seksualne wobec dzieci muszą być jasno i wyraźnie napiętnowane bez względu na to, kim są sprawcy i jaki noszą strój - powiedział WP dr Błażej Kmieciak, pierwszy ekspert powołany do pracy w państwowej komisji do spraw pedofilii.
Share
Protest przeciwko tuszowaniu pedofilii w Kościele.
Protest przeciwko tuszowaniu pedofilii w Kościele.Źródło: PAP
d30uu69

Państwowa komisja do spraw pedofilii, która od września 2019 istniała tylko na papierze ma już pierwszego członka. To dr Błażej Kmieciak, prawnik i ekspert w dziedzinie praw dziecka oraz pedagog specjalny który został powołany jako reprezentant Rzecznika Praw Dziecka. Decyzja zbiegła się z premierą filmu pt. "Zabawa w chowanego", autorstwa braci Sekielskich.

W rozmowie z WP Błażej Kmiecik nawiązał do jednego z wątków filmu. Biskup kaliski Edward Janiak odprawił rodziców rzekomo molestowanego chłopaka słowami: "kończymy rozmowę, bo to jest kłamstwo. Proszę o przyjście syna z pismem". Nie chciał ich wysłuchać. Obiecał, że podejrzewany ksiądz nie będzie już pełnił obowiązków.

- Biskup Edward Janiak jest słusznie krytykowany. Jego postawa nie znajduje żadnego usprawiedliwienia Czułem ogromny ból oglądając scenę rozmowy rodziców skrzywdzonego chłopca z duchownym. Zobaczyliśmy dramat skrzywdzonej rodziny. Nie tak powinny wyglądać tego typu spotkania - komentuje dr Kmieciak.

d30uu69

- Przestępstwo pedofilii wywiera najbardziej niszczący wpływ na psychikę dziecka, pozostawia ślad do końca życia. Mówię to jako osoba, która zna relacje wielu ofiar pedofilii, z którymi spotykałem się, pracując jako rzecznik praw pacjentów szpitala psychiatrycznego oraz jako pedagog i terapeuta w instytucjach wsparcia w kryzysie. Pomoc dzieciom oraz ofiarom to mój jedyny i najważniejszy priorytet w pracy na rzecz komisji - mówi dr Błażej Kmieciak.

Przypomnijmy, że tak naprawdę ks. Arkadiusz H. domniemany sprawca molestowania został jedynie przeniesiony do innej parafii. Dopiero dwa lata później zakazano mu posługi kapłańskiej. To ze względu na wszczęcie śledztwa prokuratorskiego i udokumentowania relacji innych pokrzywdzonych.

Państwowa komisja do spraw pedofilii. Politykom zabrakło chęci

Rozmówca nie potrafił określić, kiedy komisja rozpocznie pracę. Państwowa Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 (to pełna nazwa komisji) ma składać się z siedmiu członków. Ustawa opisująca ich kompetencje weszła w życie pod koniec września 2019 roku. Jak dotąd nie wyłoniono pozostałych członków, których powinni zgłosić m.in. Sejm, Senat oraz prezydent i premier.

Komisja ma zajmować się badaniem przypadków pedofilii, wydawać postanowienia o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, a także kierować zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d30uu69

Podziel się opinią

Share
d30uu69
d30uu69
Więcej tematów