Trwa ładowanie...

Pierwszy dzień wiosny 2019: Kalendarzowa wiosna jest już coraz bliżej. Sprawdź, kiedy zacznie się cieplejsza pora roku

Pierwszy dzień wiosny 2019. Zima ma się ku końcowi i już w marcu powitamy cieplejszą porę roku. Sprawdź, kiedy dokładnie wypada kalendarzowa, a kiedy astronomiczna wiosna.

Share
Pierwszy dzień wiosny 2019: Kalendarzowa wiosna jest już coraz bliżej. Sprawdź, kiedy zacznie się cieplejsza pora roku
Źródło: WP.PL
d26htj1

Pierwszy dzień wiosny 2019 – kiedy wypada astronomiczna wiosna?

Po równonocy wiosennej Słońce przez pół roku będzie oświetlać mocniej półkulę północną, a słabiej południową. W praktyce oznacza to, że równonoc wiosenna będzie jednocześnie pierwszym dniem astronomicznej wiosny, która w tym roku wypada we wtorek, 20 marca. W tym dniu centrum tarczy słonecznej jest obecne tak samo długo zarówno pod jak i nad horyzontem, natomiast promienie Słońca spadają na równik prostopadle. Oznacza to, że w równonoc wiosenną dzień i noc będą mieć dokładnie taką samą długość.

Pierwszy dzień wiosny 2019 – kiedy zaczyna się kalendarzowa wiosna?

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypada na 21 marca, czyli dzień po rozpoczęciu wiosny astronomicznej. W tym dniu w wielu szkołach praktykuje się zwyczaj topienia zwanej Marzanną kukły. W kulturze rdzennych mieszkańców polski, Marzanna symbolizowała boginię zimy oraz śmierci. 21 marca 2019 wypada również Dzień Wagarowicza, czyli nieoficjalne święto uczniów, które dla wielu stanowi idealny pretekst do opuszczenia zajęć lekcyjnym. Z tego względu liczne placówki organizują różnego rodzaju wycieczki, szkolne imprezy, zabawy oraz konkursy edukacyjne, która mają odwieźć uczniów od wagarowania.

d26htj1

Podziel się opinią

Share
d26htj1
d26htj1
Więcej tematów