ycipk-vlxfdm
ycipk-vlxfdm

Pierwsze wybory prezydenckie w Timorze Wschodnim

Rywale do fotela prezydenta - Gusmao i Amaral (AFP)
W Timorze Wschodnim zakończyła się w piątek trwająca 3 tygodnie kampania przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi, pierwszymi w historii tej byłej kolonii portugalskiej i byłej prowincji indonezyjskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-vlxfdm

W zamykających kampanię wiecach dwu polityków ubiegających się o ten urząd - działaczy niepodległościowych Xanany Gusmao i Francisco Xaviera do Amarala - uczestniczyły tysiące ludzi, tańczących przy wtórze gongów, bębnów i cymbałów. Wiece zorganizowano w dwu różnych, oddalonych od siebie punktach Dili, stolicy kraju.

Faworytem wyborów jest Gusmao, poeta i były dowódca antyindonezyjskiej partyzantki timorskiej. Zwolennicy Amarala mówią wprawdzie, że liczą na zwycięstwo swego kandydata, ale sam Amaral wyznał, iż oczekuje przegranej i że stanął do walki tylko po to, by wyborcy mieli jakąś alternatywę.

Niedzielne wybory prezydenckie stanowią kolejny krok na drodze Timoru Wschodniego do samodzielności. Po przeszło 2-letnim okresie przejściowym, podczas którego to małe terytorium (14,9 tys. km kwadratowych, 740 tys. mieszkańców) było administrowane przez ONZ, ma ono stać się niepodległym państwem 20 maja.

ycipk-vlxfdm

Portugalczycy opuścili Timor Wschodni w 1975 r. W grudniu tegoż roku wolne od kolonizatorów terytorium okupowały wojska indonezyjskie, które potem bezwzględnie tłumiły ruch niepodległościowy. Oblicza się, że w ciągu 24 lat rządów Dżakarty zginęło około 200 tys. ludzi.

W 1999 r. mieszkańcy Timoru Wschodniego opowiedzieli się w referendum ogromną większością (78,5% głosów) za oderwaniem swej części wyspy od Indonezji. Wywołało to sprzeciw ugrupowań proindonezyjskich ; doszło do nowych masakr. Do Timoru Wschodniego wysłano wtedy siły pokojowe ONZ, a następnie powołano tymczasową administrację Narodów Zjednoczonych.

Dopiero w sierpniu 2001 roku, po 500 latach obcej dominacji, Timor Wschodni powołał zgromadzenie konstytucyjne. Były to pierwsze demokratyczne wybory, w których większość uzyskała niepodległościowa partia Fretilin.

Zgromadzenie opracowało w ciągu 90 dni pierwszą konstytucję niepodległego Timoru Wschodniego - Timor Lorosae. Oparta jest w zasadzie na konstytucji portugalskiej. Przewiduje przyznanie dużych uprawnień parlamentowi przy jednoczesnym ograniczeniu roli prezydenta do funkcji głównie ceremonialnych.

ycipk-vlxfdm

Konstytucja zakłada świecki charakter państwa, gwarantuje obywatelom swobody demokratyczne i zawiera zasadę politycznej neutralności sił zbrojnych.

Nad przebiegiem wyborów prezydenckich w Timorze Wschodnim będzie czuwać ponad 2 tys. zagranicznych obserwatorów. Przewiduje się wysoką frekwencję.(miz)

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-vlxfdm
ycipk-vlxfdm