Trwa ładowanie...

Pierwsze słowa nuncjusza ws. ojca Tadeusza Rydzyka

Nuncjusz apostolski abp. Celestino Migliore powiedział po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem, że dotyczyło ono m.in. wypowiedzi o. Tadeusza Rydzyka. - Rozmawialiśmy o wielu sprawach, także o tej, dlatego jesteśmy przekonani, że jest czas zamknąć karty w duchu odpowiedzialności każdej ze stron - powiedział abp. Migliore.

Share
Pierwsze słowa nuncjusza ws. ojca Tadeusza Rydzyka
Źródło: PAP
dvzxtvy

Także w komunikacie Centrum Informacyjnej Rządu można przeczytać, że podczas spotkania poruszono kwestię noty dyplomatycznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sprawie wypowiedzi o. Tadeusza Rydzyka.

W komunikacie napisano także, że premier i abp. Migliore podkreślali podczas spotkania, jak doskonałe stosunki łączą Polskę i Stolicę Apostolską. - Abp. Migliore wyraził nadzieję, że zbliżająca się Prezydencja Polski w Radzie UE zakończy się sukcesem naszego kraju - napisano w komunikacie.

dvzxtvy

Abp. Migliore podkreślił z kolei po spotkaniu z premierem, że odbyło się ono w dniu uroczystości świętych apostołów Piotra i Pawła, który jest dniem szczególnej łączności całego Kościoła z następcą św. Piotra.

Za pośrednictwem abp. Migliore szef polskiego rządu przekazał papieżowi Benedyktowi XVI życzenia z okazji 60. rocznicy jego święceń kapłańskich. Joseph Ratzinger został wyświęcony na kapłana 29 czerwca 1951 roku w katedrze we Fryzyndze.

Do spotkania Tuska z nuncjuszem apostolskim doszło z inicjatywy szefa MSZ Radosława Sikorskiego. W sobotę polski MSZ wystosował do Stolicy Apostolskiej notę dyplomatyczną w sprawie wypowiedzi Rydzyka.

Kilka dni temu podczas seminarium nt. energii odnawialnej w Brukseli toruński redemptorysta skarżył się, że obecny rząd rozwiązał w 2007 r. umowę przyznającą jego fundacji dotację na odwierty geotermalne w Toruniu. - Nie wiem, gdzie ja żyję. W czasach komunizmu nie mieliśmy takich problemów, jak teraz. Proszę wybaczyć, ale to jest skandal i my czujemy się, nie czujemy się, my naprawdę jesteśmy dyskryminowani. Jesteśmy tutaj w Brukseli, ja nie wiem, co na to ta Bruksela, bo jesteśmy wykluczani, dyskryminowani. To jest totalitaryzm. Ja nie żartuję. To jest totalitaryzm - mówił wówczas.

dvzxtvy

W reakcji na te słowa MSZ wysłało do Watykanu notę dyplomatyczną.

Nuncjusz apostolski to szef misji dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej i jednocześnie przedstawiciel dyplomatyczny papieża, jako głowy Kościoła Rzymskokatolickiego w państwie, z którym Stolica Apostolska utrzymuje stosunki dyplomatyczne. Jego ranga odpowiada randze ambasadora.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi mówił, że "jakiekolwiek oświadczenie ks. Tadeusza Rydzyka nie angażuje Stolicy Apostolskiej ani polskiego Kościoła". Ksiądz Lombardi podkreślił, że dyrektor Radia Maryja "przemawia we własnym imieniu". Watykański rzecznik nie poinformował, jaki bieg zostanie nadany nocie polskiego MSZ

W wywiadzie dla "Naszego Dziennika" o. Rydzyk przeprosił za swoje słowa. Podkreślił, że jego wizyta w Brukseli związana była z konferencją o energii, ze szczególnym uwzględnieniem energii geotermalnej. "W tym kontekście stwierdziłem, że jesteśmy wykluczani i dyskryminowani przez obecne władze. Powiedziałem: to jest totalitaryzm. Nie twierdziłem, że Polska jest państwem totalitarnym. Polska była państwem totalitarnym. Miałem na myśli mechanizmy i metody działania obecnych władz, które przypominają tamte metody" - powiedział o. Rydzyk

- Jeszcze raz podkreślam: w Parlamencie Europejskim nie mówiłem, że w Polsce mamy system totalitarny. Jeżeli ktoś mnie źle zrozumiał, to przepraszam - powiedział dyrektor Radia Maryja.

dvzxtvy

Podziel się opinią

Share
dvzxtvy
dvzxtvy
Więcej tematów