ŚwiatPierwsze odszkodowania z Austrii

Pierwsze odszkodowania z Austrii

Od czwartku pierwsi robotnicy przymusowi III Rzeszy, którzy pracowali na terenie Austrii, mogą realizować czeki Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" - poinformował Mateusz Chachaj z tej fundacji.

Fundacja przesłała czeki do ponad 10,3 tys. poszkodowanych, którzy są uprawnieni do otrzymania świadczeń z funduszy austriackich. Czeki można realizować do szóstego września tego roku w bankach PKO BP. Osoby, które nie zrealizują czeków w tym terminie, mają powtórnie otrzymać czeki w drugim tygodniu września.

Fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie" poinformowała, że na świadczenia dla pierwszych 10,3 tys. poszkodowanych strona austriacka przekazała 233,710 mln szylingów. Po wymianie tych pieniędzy po kursie z 2 sierpnia Fundacja uzyskała na wypłaty świadczeń ponad 60 mln zł.

Według Fundacji, Austriacy zakończyli też wyrywkową weryfikację kolejnej listy, na której znalazło się 2,3 tys. nazwisk polskich byłych robotników przymusowych z terenu Austrii. Dotychczas w bazie danych Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" zarejestrowano 15,2 tys. osób uprawnionych do otrzymania świadczeń z funduszy austriackich. Szacuje się, że w Polsce do wypłaty świadczeń ze środków austriackich jest uprawnionych około 20 tys. osób.

Tymczasem dyrektor Departamentu Promocji i Informacji banku PKO BP Piotr Kędzierski poinformował w czwartek, że od poniedziałku 20 sierpnia bank będzie wypłacał I ratę (75%) niemieckiego odszkodowania dla drugiej 100-tysięcznej grupy poszkodowanych przez III Rzeszę. (ajg)

robotnicyprzymusowirzesza

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)