ŚwiatPierwsze od 9 lat wybory powszechne w Nepalu

Pierwsze od 9 lat wybory powszechne w Nepalu

W Nepalu zakończyły się wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego - pierwsze od 9 lat wybory powszechne.

Nepalczycy wybierali 601-osobowe zgromadzenie, które ma napisać nową konstytucję kraju, obalić liczącą 240 lat monarchię hinduistyczną i przez co najmniej dwa lata spełniać rolę parlamentu.

Nad bezpieczeństwem w około 20 tys. lokalach wyborczych czuwało 135 tys. policjantów. Do głosowania było uprawnionych 17,6 mln z ponad 28 mln mieszkańców Nepalu.

Wybory monitorowało około 100 tysięcy obserwatorów, w tym były prezydent USA Jimmy Carter.

Chociaż czwartkowa elekcja przebiegała generalnie spokojnie, to zanotowano pojedyncze przypadki przemocy.

We wtorek nieznani sprawcy zastrzelili pod miastem Nepalgunj kandydata tej partii w wyborach.

W czasie głosowania w miejscowości Galkot na zachód od stolicy kraju, Katmandu maoistowscy rebelianci usiłowali zająć, a następnie spalili lokal wyborczy. Policja aresztowała 15 osób.

W przeddzień w starciach z policją zginęło sześciu członków partii maoistowskiej.

Wszystkie partie, w tym maoiści zapewnili, że zaakceptują wyniki wyborów.

Jak twierdzą eksperci z ONZ i innych międzynarodowych organizacji, oficjalnych rezultatów można spodziewać się nawet pod koniec kwietnia lub na początku maja.

Wybory do konstytuanty to kamień węgielny historycznego porozumienia pokojowego z listopada 2006 roku między rządem Nepalu i maoistowskimi rebeliantami. Masowe wystąpienia w marcu i kwietniu 2006 roku zmusiły króla Gyanendrę do anulowania ograniczeń (monarcha wprowadził w lutym 2005 roku rządy absolutne) i przekazania władzy wielopartyjnemu rządowi.

Porozumienie formalnie zakończyło 10-letnią wojnę domową, która spowodowała w tym kraju śmierć ponad 13 tys. ludzi.

Na mocy tymczasowej konstytucji, która będzie obowiązywała do czasu uchwalenia nowej ustawy zasadniczej, nazwę Królestwo Nepalu zmieniono na Nepal. Zadecydowano też m.in., że kraj, rządzony dotąd przez króla tradycyjnie otaczanego czcią jako inkarnacja boga Wisznu, przestał być państwem hinduistycznym i stał się państwem świeckim.

Nepal jest monarchią od XIII wieku, kiedy to po okresie zależności od państw sąsiednich władzę objęła miejscowa dynastia Malla.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)