Pierwsze internetowe warsztaty fotoreportażu
Pod kierunkiem Andrzeja Zygmuntowicza, Tadeusza Rolke oraz Macieja Skawińskiego ruszają pierwsze w Polsce internetowe warsztaty fotoreportażu. Warsztaty organizowane są przez Laboratorium Reportażu Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundację na Rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego. Pierwsze zajęcia będą miały miejsce już 4 marca i odbywać się będą co tydzień.
10.02.2006 | aktual.: 10.02.2006 14:19
Pomysł warsztatów zrodził się z zaobserwowanego dużego zainteresowania fotografią dokumentalną i reportażową. Głównym celem warsztatów jest stworzenie szansy osobom pasjonującym się fotografią dokumentalną, przede wszystkim z małych ośrodków wiejskich i miejskich, gdzie możliwość rozwijania swoich zainteresowań i pogłębiania wiedzy jest bardzo ograniczona.
Zadania projektu realizowane będą na kilku płaszczyznach:
I. Część teoretyczna obejmie cykl 8. wykładów z zakresu teorii, estetyki i historii fotografii, publikowanych na stronie internetowej
II. Na część praktyczną kursu złożą się:
- Analiza warsztatowa zdjęć pod względem merytorycznym (prezentacja tematu) oraz estetycznym i technicznym (sposób wykonania zdjęcia).
- Czaty - trzy razy w miesiącu o ustalonej porze odbywać się będą 90 minutowe spotkania z wykładowcami w formie internetowych czatów.
- Forum dyskusyjne - wymiana poglądów, opinii, pytań oraz dyskusje między uczestnikami warsztatów, które będą moderowane przez wykładowcę.
- Plenery - podczas warsztatów przewidziany jest plener, który odbędzie na przełomie kwietnia i maja 2006 roku. III. Dwa zjazdy uczestników IV. Certyfikat ukończenia warsztatów na ocenę - podstawą uzyskania certyfikatu będzie przygotowanie pracy zaliczeniowej. W ostatnim miesiącu warsztatów każdy z trzech wykładowców prowadzić będzie seminaria.
Warsztaty będą prowadzone przez znanych i doświadczonych fotoreporterów oraz teoretyków fotografii.
Andrzej Zygmuntowicz jest fotografem niezależnym, współpracuje z Agencją Reporter i kilkoma tytułami prasowymi, ilustruje książki, realizuje sesje dla agencji reklamowych. Od lat aktywnie uczestniczy w organizacji działań fotograficznych m.in. jako prezes Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego (1979-1985), prezes Związku Polskich Artystów Fotografików (1991-1994), od 1992 pełni funkcję prezesa Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej.
Tadeusz Rolke fotografować zaczął w czasie wojny. Dziś jest jednym z najbardziej aktywnych fotografów polskich. Mając ogromny dorobek, nie zaprzestał realizować nowych projektów, co zaowocowało szeregiem wystaw w Polsce i za granicą. Twórczość Tadeusza Rolke stawia go w rzędzie największych fotografów ostatnich dekad, wywiera on bowiem ogromny wpływ na polską fotografię.
Maciej Skawiński jest fotoreporterem dziennika Rzeczpospolita. Pracował w Gazecie Wyborczej, agencji Reporter i Forum. Publikował również w Tygodniku Powszechnym, Polityce, Wprost, Newsweeku, Przekroju, Die Zeit, Die Tageszeitung, Politiken, Pozytywie, Fototapecie. Otrzymał wiele nagród, m.in. World Press Photo, kilka pierwszych nagród oraz Zdjęcie Roku w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, Nagrodę Agencji Reuters i European Pressphoto Agency.
Warsztaty trwają 4 miesięcy, zgłoszenia przyjmowane do 1 marca. Warunkiem zakwalifikowania się jest nadesłanie minimum 5-7 zdjęć o tematyce reporterskiej wraz z krótkim opisem. Zapisów należy dokonywać pod adresem e-mail: fotowarsztat@reporter.edu.pl, z dopiskiem "fotowarsztat". Szczegółowe informacje organizacyjne można uzyskać pod numerem telefonu: (22) 55 22 904, 0 502 825 492. Opłata za warsztaty miesięcznie wynosi 60 zł (łącznie 240 zł).