Trwa ładowanie...
d15qgvm

Pierwsza praca - pracodawca zatrudnia, urząd płaci

Subwencjonowane miejsca pracy dla absolwentów i niskooprocentowane pożyczki dla tych, którzy sami
stworzą miejsca pracy, umożliwia program Pierwsza Praca - Mazowiecki Start, adresowany do tegorocznych absolwentów.

Share
d15qgvm

Program Pierwsza Praca został uruchomiony w tym roku z zaleceniem, by realizowały go województwa. Część środków finansowych dostały powiaty, część samorządy wojewódzkie, by wspólnie przygotowywać programy dla tegorocznych absolwentów - powiedział w poniedziałek dyrektor mazowieckiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy Lech Antkowiak.

Oprócz działań nie angażujących pieniędzy z Funduszu Pracy: pośrednictwa pracy, przygotowania do rozmowy z potencjalnym pracodawcą, porad, jak pisać życiorys i jak szukać ofert, urzędy realizują programy, które absorbują środki z tego funduszu - szkolenia zawodowe oraz subwencjonowane staże u pracodawców.

Na umowy i staże subwencjonowane przez powiatowe urzędy pracy pracodawca może dostać do 460 zł brutto na zatrudnionego absolwenta - tyle, ile wynosi zasiłek. W umowie jest zapis, że pracodawca dokłada część wynagrodzenia. Taka subsydiowana praca może trwać do dwunastu miesięcy - wyjaśnił Antkowiak. _ Przyznał, że zdarzają się pracodawcy, którzy próbują nie płacić. Z takimi staramy się nie zawierać umów_ - zapewnił.

d15qgvm

Program przewiduje też pożyczki dla absolwentów, którzy podejmują działalność gospodarczą na własny rachunek. Najpierw są oni kierowani na szkolenia uczące przedsiębiorczości, później, jeśli przedstawiony przez nich biznesplan zostanie zaakceptowany przez powiatowy urząd pracy, otrzymują pożyczki - średnio 10 tys. na jedno miejsce pracy. Pożyczki są oprocentowane o połowę niżej niż podobne kredyty bankowe, a młody przedsiębiorca, który regularnie spłaca należności, może ubiegać się o umorzenie połowy pożyczki.

Na program Mazowiecki Start urzędy pracy będą miały w tym roku 24 mln zł, z tego 16 mln z Funduszu Pracy i 8 mln zł z Phare. Urząd Pracy zamierza z tych pieniędzy opłacić pracę dla 1600 osób, wysłać na staże 2 tys. i udzielić pożyczek 60 osobom.

Partnerami WUP będą powiatowe urzędy pracy, Gminne Centra Informacji, Biura Karier, OHP, szkoły Mazowsza i organizacje pozarządowe.

Według szacunków w województwie mazowieckim, gdzie jest zarejestrowanych najwięcej bezrobotnych i gdzie następuje najszybszy ubytek miejsc pracy, 14 tys. znajdzie zatrudnienie, a ok. 38 tys. absolwentów zarejestruje się w urzędach pracy.

W końcu 2001 r. w woj. mazowieckim było ponad 346 tys. zarejestrowanych bezrobotnych, co dwudziesty z nich był absolwentem. (miz)

d15qgvm

Podziel się opinią

Share
d15qgvm
d15qgvm
Więcej tematów