Pierwsza niepubliczna szkoła prawosławna w Polsce
W Białymstoku oficjalnie zainaugurowała działalność niepubliczna prawosławna szkoła podstawowa -
pierwsza taka placówka w Polsce. W pierwszej klasie naukę
rozpoczęło ośmioro dzieci.
W oficjalnym otwarciu szkoły wziął udział m.in. prawosławny ordynariusz białostocko-gdański bp Jakub, prawosławni radni Rady Miejskiej Białegostoku, rodzice uczniów i nauczyciele.
Starania o utworzenie niepublicznej szkoły prawosławnej trwały rok. Pomysł zrodził się w grupie rodziców, którzy chcieli zapewnić swoim dzieciom jak najlepsze wykształcenie, opiekę i wychowanie.
Placówka, działająca w wynajętych pomieszczeniach szkoły podstawowej nr 34 w Białymstoku, od stycznia powinna otrzymywać subwencję oświatową, a do tego czasu musi utrzymać się jedynie z czesnego i pomocy sponsorów.
Szkoła, której organem prowadzącym jest cerkiewne Bractwo Św. Cyryla i Metodego, stawia sobie za cel m.in. wychowanie dzieci w duchu tolerancji, zgodnie z wiarą prawosławną. Ma też wspierać rozwój duchowy i religijny dzieci wyznania prawosławnego.
Dzieci uczą się angielskiego, rosyjskiego i białoruskiego (jako języka mniejszości). W przyszłości, jeśli będzie taka potrzeba, możliwa będzie nauka innego języka mniejszości narodowych. Wśród innych zajęć dzieci mają m.in. lekcje szachów i naukę pływania.
Dyrektor szkoły Anna Smyk-Kojło, pierwszy tydzień zajęć oceniła jako udany. Dzieci i nauczyciele są bardzo zadowoleni, wszystko idzie jak najlepiej - powiedziała. Zapewniła też, że nie będzie to szkoła "zamknięta w sobie", bo planowana jest współpraca z innymi szkołami w Białymstoku i podobnymi za granicą.
To nie pierwsza próba utworzenia niepublicznej szkoły prawosławnej w Białymstoku, stolicy regionu, w którym są największe w kraju skupiska wyznawców prawosławia. Kilka lat temu, mimo formalnej zgody na działalność, nie powiodło się utworzenie niepublicznego liceum prawosławnego - było zbyt mało chętnych do nauki.
Hierarchowie Cerkwi szacują liczbę wyznawców prawosławia w Polsce na 550-600 tys. osób, z czego połowa mieszka w województwie podlaskim. W Białymstoku w szkołach dzieci tego wyznania stanowią 10-20 proc.