ŚwiatPierwsza ciąża ze sklonowanego zarodka ludzkiego?

Pierwsza ciąża ze sklonowanego zarodka ludzkiego?

Profesor Severino Antinori (z lewej) (AFP)

Matka zastępcza sklonowanego zarodka ludzkiego jest w ósmym tygodniu ciąży - poinformował New Scientist. Jeśli wiadomość zostanie potwierdzona, będzie to
pierwsza ludzka ciąża, w której płód jest wynikiem klonowania.

Eksperyment jest częścią programu prowadzonego przez włoskiego genetyka Severino Antinoriego. Program objął pięć tysięcy bezpłodnych par.

_ Jedna kobieta spośród tysięcy niepłodnych par objętych programem jest w ósmym tygodniu ciąży_ - powiedział Antinori na konferencji zorganizowanej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Odmówił podania, jakiej narodowości jest kobieta i gdzie obecnie przebywa.

Biuro Antinoriego w Rzymie odmawia potwierdzenia, ale i nie zaprzecza informacji, którą zdobyło czasopismo "New Scientist".

Antinori jest bliskim współpracownikiem amerykańskiego lekarza cypryjskiego pochodzenia Panayiotisa Zavosa z Andrology Institute of America w Lexington w stanie Kentucky. Zavos ogłosił już wcześniej, że pierwsze sklonowane dziecko urodzi się przed końcem 2001 roku.

Eksperyment może wywołać burzę protestów, gdyż w wielu krajach klonowanie reprodukcyjne jest prawnie zabronione. Wiele autorytetów naukowych ostrzega też przed dużym ryzykiem wad rozwojowych i ryzykiem śmiertelności wśród tak urodzonych dzieci.

W 2001 roku brytyjskie Royal Society wydało raport, w którym proponuje ustanowienie światowego zakazu klonowania ludzi w celach reprodukcyjnych. _ Nasze doświadczenia z klonowaniem zwierząt wskazują, że takie klonowanie ludzi może doprowadzić do powstawania poważnych wad rozwojowych_ - powiedział Richard Gardner z Oxford University, który kierował pracami nad raportem.

Przeprowadzanie takich prób jest również kontrowersyjne z punktu widzenia etyki i religii.

W listopadzie 2001 roku amerykańska firma biotechnologiczna Advanced Cell Technology z Massachusetts opublikowała informację o uzyskaniu trzech zarodków ludzkich w stadium 6-komórkowym. Do podobnego eksperymentu wcześniej przyznawali się badacze chińscy.

Obydwa eksperymenty były jednak traktowane jako tzw. klonowanie terapeutyczne, którego celem jest uzyskiwanie zarodkowych komórek macierzystych w celach terapeutycznych. Zarodki uzyskane do tych celów są niszczone po kilku tygodniach. Nad dopuszczeniem tego typu klonowania debatuje się obecnie w wielu krajach. (reb)

Więcej:
na stronach New Scientist

ciążazarodekklonowanie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)