Pierwsi polscy żołnierze pojadą do Czadu po świętach
Prawdopodobnie na przełomie marca i kwietnia
do Czadu przemieszczona zostanie grupa przygotowawcza polskiego
kontyngentu. Główne siły trafią tam, jak zakładają wstępne plany,
w maju - poinformował Zespół Prasowy Sztabu
Generalnego WP.
31.01.2008 | aktual.: 03.12.2008 14:11
W pierwszej kolejności w rejon misji planuje się przemieszczenie grupy przygotowawczej, tzn. pododdziału inżynieryjnego, logistycznego i ochrony oraz sekcji medycznej. Żołnierze zajmą się dokończeniem budowy bazy i stworzeniem warunków do przyjęcia sił głównych.
Ich zasadnicza część powinna trafić do Czadu w maju. Wówczas wycofana zostanie cześć pododdziału inżynieryjnego wraz ze zbędnym sprzętem.
Gotowość do wykonania zadań kontyngent powinien osiągnąć w czerwcu, przed nadejściem trwającej od lipca do września pory deszczowej.
Jak podkreślają wojskowi, jest to wstępny plan. Ostateczne terminy przegrupowania pododdziałów i osiągnięcia gotowości zostaną precyzyjnie określone po zakończeniu procesu uzgodnień na szczeblu Unii Europejskiej i podpisaniu przez szefa MON decyzji w tej sprawie.
W środę prezydent Lech Kaczyński podpisał postanowienie o użyciu kontyngentu w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej. W misji planowany jest udział do 400 polskich żołnierzy i pracowników wojska.
W skład PKW Czad wejdzie dowództwo batalionu, któremu będą podlegać: dwie kompanie manewrowe składające się z żandarmów oraz żołnierzy 11. Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Element powietrzny (dwa śmigłowce Mi-17 z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego), pododdział inżynieryjny oraz tzw. narodowy element zaopatrywania odpowiedzialny za zabezpieczenie logistyczne.
Planowane jest ponadto skierowanie czterech oficerów do Dowództwa Operacyjnego we Francji, w tym jednego w randze generała dywizji na stanowisko zastępcy dowódcy operacji (gen. Bogusława Packa) i czterech do Dowództwa Sił w rejonie misji, w tym zastępcy Szefa Sztabu w randze pułkownika.
Celem działania PKW Czad będzie zapewnienie bezpieczeństwa i swobody poruszania się organizacjom międzynarodowym zapewniającym pomoc dla uchodźców i lokalnej społeczności oraz stabilizacja sytuacji w przydzielonej strefie.
W rejonie operacji UE (ok. 900 km długości i 200-400 km szerokości) funkcjonuje 12 obozów uchodźców oraz ok. 30 obozów przesiedleńców, w których schronienie znajduje ok. 240 tys. osób.
Operacja EUFOR w Czadzie oraz Republice Środkowoafrykańskiej jest piątą operacją wojskową Unii Europejskiej w ramach Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (poprzednie to: CONCORDIA, ARTEMIS, ALTHEA, EUFOR RDCONGO). Misja ta posiada mandat ONZ zapewniony rezolucją nr 1778 Rady Bezpieczeństwa ONZ z dnia 25 września 2007 r. (mg)