Trwa ładowanie...

Pielgrzymki mniej znaczące po śmierci Jana Pawła II? Tak piszą portugalskie media

Pielgrzymki papieskie drastycznie straciły na znaczeniu po śmierci Jana Pawła II – tak piszą portugalskie media. Podsumowują też ostatnią podróż papieża Franciszka do Iraku wskazując, że jednak udało mu się na chwilę przywrócić wagę pielgrzymek dla zwolenników Kościoła Katolickiego.

Jan Paweł II na pielgrzymce do Polski w 1991 r.Jan Paweł II na pielgrzymce do Polski w 1991 r.Źródło: EASTNEWS, fot: REPORTER
d2bsd39
d2bsd39

Pielgrzymi papieskie znacznie straciły na znaczeniu po śmierci Jana Pawła II. Do takiej konkluzji doszły portugalskie media przy okazji podsumowania ostatniej podróży pochodzącego z Argentyny Papieża Franciszka do Iraku. W przekazach podkreślano, że pomimo tego papież Franciszek na chwilę przywrócił dawną wagę tego rodzaju wyjazdów.

Stołeczne Radio Renascenca podkreśla symboliczny wymiar ostatniej podróży papieża do Iraku. Zwraca uwagę na to, że nie tylko była to pierwsza wizyta w zdewastowanym przez terrorystów kraju Bliskiego Wschodu, lecz w ogóle pierwsza podróż głowy Kościoła Katolickiego do "ziemi proroka Abrahama".

Portugalskie media: pielgrzymki papieskie już nie tak znaczące jak za czasów Jana Pawła II

Rozgłośnia z Lizbony – przywołując wspomnienia o niezrealizowanej podróży Jana Pawła II do Iraku w 2000 roku, która odwołał reżim Saddama Husajna – twierdzi, że Franciszek odbywając ją spełnił "ogromne marzenie" polskiego papieża.

W dyskusji na ten temat wziął udział także liberalny tygodnik "Expresso". Wyjazdy polskiego papieża określono na jego łamach "nieustannym podróżowaniem". Według publicystów gazety "polityczno-religijne" pielgrzymki Karola Wojtyły bardziej otworzyły papiestwo na świat.

d2bsd39

"Ten papież pielgrzym podróżował więcej niż wszyscy jego poprzednicy"

"Ten 'papież pielgrzym' podróżował więcej niż wszyscy jego poprzednicy razem wzięci, inaugurując epokę podróży papieskich będących medialno-religijno-politycznym spektaklem" – napisał w "Expresso" pisarz i publicysta Bruno Vieira Amaral, laureat literackiej nagrody im. Jose Saramago w 2015 r.

Dodał, że dopiero poprzez swoją pielgrzymkę do Iraku papieżowi Franciszkowi na chwilę udało się "odbudować znaczenie symboliczne i polityczne podróży zwierzchnika Kościoła".

Pielgrzymka Papieża Franciszka do Iraku przełomem?

Jednak pisarz wskazał, że pielgrzymka do Iraku w wykonaniu papieża Franciszka nie zapoczątkuje przełomu, jaki miał miejsce w przypadku wizyty Jana Pawła II do Polski w 1979 roku. Amaral nazwał pierwszą pielgrzymkę Karola Wojtyły do ojczyzny podróżą "o wielu konsekwencjach politycznych".

"Tamta podróż w zdominowanym przez katolików kraju, a jednocześnie rządzonym przez reżim komunistyczny (…) zapoczątkowała serię zmian prowadzących ostatecznie do rozpadu Bloku Wschodniego i upadku komunizmu" – ocenił publicysta.

Dr Konstanty Szułdrzyński o brak łóżek dla pacjentów z koronawirusem. "Bez nich nie uratujemy życia"

Przeczytaj także:

d2bsd39

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2bsd39
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bsd39
Więcej tematów