Trwa ładowanie...

Biuro poza rejestrem. Organizator pielgrzymki zabiera głos

- To nie był wyjazd dla każdego. Pielgrzymka nie była ogólnodostępna, tylko zorganizowana na prośbę siostry zakonnej. Nie było żadnych umów - tłumaczy się w rozmowie z Wirtualną Polską, Jarosław Miłkowski organizator pielgrzymki do Medjugorie.

Wypadek w Chorwacji. 28 osób pozostaje w szpitalachWypadek w Chorwacji. 28 osób pozostaje w szpitalachŹródło: East News, fot: Jurica Galoic/PIXSELL
dd5s4fd
dd5s4fd

W czwartek po południu mazowiecki urząd wojewódzki poinformował, że firma "U Brata Józefa" nie była w rejestrze organizatorów turystyki.

"Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby biuro podróży mogło rozpocząć działalność organizatora turystyki, musi uzyskać wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych poprzez złożenie wniosku do marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy" - podał urząd.

Tragedia w Chorwacji. Nowe informacje ws. biura

Wirtualna Polska skontaktowała się z właścicielem firmy, by uzyskać komentarz do najnowszych doniesień. Jarosław Miłkowski przyznał, że o wszystkim dowiedział się od nas.

- Nikt z urzędu się ze mną nie kontaktował, wczoraj byłem tylko na przesłuchaniu na policji. Od 2017 roku miałem podpisaną umowę o współpracy z biurem podróży z Lublina. To oni oficjalnie byli organizatorami wycieczek i widnieli w dokumentach - twierdzi Miłkowski.

dd5s4fd

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tragedia w Chorwacji. Są pierwsze hipotezy na temat przyczyn wypadku

Pytany, czy w tym przypadku uczestnicy pielgrzymki do Medjugorie byli obsługiwani przez firmę z Lublina, odpowiedział, że to był prywatny wyjazd. - Siostra zakonna poprosiła mnie o pomoc. Ona wszystkim się zajmowała. Ja pomogłem tylko zorganizować ubezpieczenie, które załatwiła wspomniana firma z Lublina. Z kolei autokar wzięliśmy na fakturę na podstawie odrębnych wcześniejszych umów o współpracy - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską.

Próbowaliśmy dopytać o zakres współpracy wskazane przez Miłkowskiego biuro podróży z Lublina. Do czasu publikacji tekstu nikt nie odbierał w firmie telefonu.

dd5s4fd

"Odszkodowania w dziesiątkach milionów złotych"

O ocenę sytuacji poprosiliśmy dr Piotra Cybulę, radcę prawnego. - Na podstawie ogólnodostępnych informacji nie wiemy, kto z kim zawierał umowy i jaką one miały treść. To z punktu widzenia, kto ponosi odpowiedzialność, powinno zostać wyjaśnione - twierdzi Cybulski i podkreśla, że brak wpisu do rejestru nie może być traktowany jako bezpośredni związek z wypadkiem.

- Wymóg ma charakter administracyjny, ale organizowanie imprez bez wpisu do rejestru jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat trzech, karą ograniczenia wolności lub karą grzywny - wymienia radca.

- Jeśli chodzi o "gwarancję", to ona obowiązuje wyłącznie w przypadku niewypłacalności biura. W tym przypadku nie mamy takiej sytuacji. Gwarancja nie obejmuje odszkodowania za "normalne" wypadki. Wiemy, że 12 osób zmarło. Nie jest wykluczone, że odszkodowania mogą iść w dziesiątki milionów złotych. Ale to zapewne będzie wypłacane przede wszystkim z OC przewoźnika - podsumowuje.

dd5s4fd

Chorwacja. Wypadek polskiego autokaru

Do wypadku polskiego autokaru doszło w sobotę 6 sierpnia nad ranem, na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji Zagrzebia. Autobus z pielgrzymami do Medjugorie zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie - przekazała policja.

W wypadku zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne. Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele.

Spośród 32 osób rannych, które przewiezione zostały do pięciu chorwackich szpitali, pierwsze cztery osoby powróciły do kraju w nocy z soboty na niedzielę samolotem wraz z rządową delegacją. Z kolei w środę po południu na lotnisku Chopina w Warszawie wylądował samolot z kolejnymi 10 poszkodowanymi.

dd5s4fd

Przeczytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dd5s4fd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dd5s4fd
Więcej tematów