PolskaPielęgniarki się nie poddają - chcą wysłuchania publicznego

Pielęgniarki się nie poddają - chcą wysłuchania publicznego

Podczas prac w senacie nad ustawą o działalności leczniczej wystąpimy o wysłuchanie publiczne - poinformowała przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias. Ustawa reguluje m.in. kwestię zatrudniania pielęgniarek.

Pielęgniarki się nie poddają - chcą wysłuchania publicznego
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Jakubowski

Ustawa doprecyzowuje zasady zatrudniana pielęgniarek w szpitalach na podstawie kontraktów. OZZPiP domaga się usunięcia z niej zapisu to umożliwiającego. W poniedziałek przedstawicielki związku przekazały marszałkowi sejmu Grzegorzowi Schetynie opinię prawną mówiącą, że takie rozwiązanie byłoby zgodne z konstytucją.

Rozwiązanie zgodne z konstytucją?

Ze względu na ważny interes publiczny, można ograniczać formy wykonywania zawodu zaufania publicznego, jakim jest zawód pielęgniarki - to opinia prawna przygotowana przez dr. Adama Bodnara, zaprezentowana przez pielęgniarki na konferencji w sejmie.

"Ze względu na ważny interes publiczny, jakim może być - jeśli ustawodawca tak zdecyduje - przeciwdziałanie praktykom nadużywania umów cywilno-prawnych i zastępowania nimi umówi o pracę - można wprowadzać ograniczenia co do formy wykonywania zawodu zaufania publicznego, w tym zawodu pielęgniarki (położnej)
" - wynika z przedstawionej opinii dr. Adama Bodnara z Wydziału Prawa i Administracji UW.

Jak podkreśla, ograniczenia te mogą polegać bądź na wyeliminowaniu, czy niedopuszczeniu jednej z form wykonywania zawodu lub na ścisłym dookreśleniu warunków takiej umowy, tak, aby jej potencjalnie słabsza strona była należycie chroniona. "Decyzja w tym względzie należy do ustawodawcy i powinna być wynikiem rzetelniej kompleksowej analizy wszystkich czynników prawnych, społecznych i ekonomicznych".

Podkreślono, że w sytuacji, gdy "istnieje powszechna świadomość nadużywania kontraktów", nakłada to na przedstawicieli władzy obowiązek szczególnej staranności przy regulowaniu tych kwestii. Zaznaczona, że różnice w zawodach lekarza i pielęgniarki mogą wpływać na dookreślenie przez ustawodawcę dopuszczalnych form wykonywania zawodu. "Nie można przyjmować tezy, że bezwzględnie zawód lekarza oraz pielęgniarki powinien być regulowany w ten sam sposób, jeśli chodzi o formy wykonywania zawodu w ramach działalności gospodarczej regulowanej".

Bodnar podkreśla również, że zmiany legislacyjne dotyczące samozatrudnienia pielęgniarek nie powinny być proponowane na tak późnym etapie prac nad projektem w sejmie.

Związek pielęgniarek gotowy do rozmów

Gardias podkreśliła, że OZZPiP jest gotowy do rozmów. Zaznaczyła jednak, że do negocjacji z Ministerstwem Zdrowia konieczny jest udział mediatora.

Przedstawicielki związku piąty dzień okupują sejmową galerię. Niedzielne negocjacje z minister zdrowia Ewą Kopacz i wiceministrem Jakubem Szulcem zakończyły się fiaskiem. Rozmowy zostały zerwane. Kopacz oświadczyła, że przedstawicielki OZZPiP wprowadziły ją w błąd w sprawie swoich postulatów; pielęgniarki zaprzeczają.

Gardias na pytanie dziennikarzy, kto kogo oszukał podczas negocjacji z Ministerstwem Zdrowia, odpowiedziała: "została oszukana pielęgniarka polska". - My czekamy na rozmowę, występujemy w interesie naszych koleżanek, jesteśmy gotowe do rozmów. Możemy zacząć rozmowy z Ministerstwem Zdrowia, ale pani minister wczoraj już nie chciała rozmawiać - zaznaczyła.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w grudniu 2005 r., że zakaz zatrudniania pielęgniarek i położnych w zakładach opieki zdrowotnej na tzw. kontraktach jest niezgodny z konstytucją. Przepis ten, zgodnie z uchwaloną w lipcu 2005 r. ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej, miał obowiązywać od początku 2006 r. Ustawę zaskarżył do TK ówczesny rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll.

Konstytucja dopuszcza ograniczenie wolności działalności gospodarczej tylko w drodze ustawy i ze względu na ważny interes publiczny. W ocenie TK, nie było ważnego interesu publicznego, który uzasadniałby wprowadzenie zakazu pracy pielęgniarek na kontraktach. Trybunał zaznaczył w uzasadnieniu, że nie wyklucza, że byłoby ewentualnie wskazane, aby w niektórych zoz-ach ograniczyć zatrudnianie pielęgniarek na kontraktach, ale nie można tego zakazać wszystkim.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)