Trwa ładowanie...

Mówią o "żenująco niskim" wynagrodzeniu. Masowo pozwały szpital

Około 500 spraw przeciwko Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Krakowie wniosły pielęgniarki i położne pracujące w tej placówce. Alarmują, że jest ich za mało, a także sprzeciwiają się zbyt niskim wynagrodzeniom.

Szpital Uniwersytecki w KrakowieSzpital Uniwersytecki w KrakowieŹródło: East News, fot: Marek Lasyk/REPORTER
d3e1v6b
d3e1v6b

Podczas sesji Rady Miasta Krakowa głos w imieniu pielęgniarek i położnych zabrała Jolanta Doroz, przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy Szpitalu Uniwersyteckim.

Wystosowała apel do radnych i Uniwersytetu Jagiellońskiego - organu tworzącego lecznicę - o interwencję w rządzie w związku z sytuacją pielęgniarek i poinformowała, że wniosły one do sądu około 500 spraw przeciwko szpitalowi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rząd chce zmiany. Prawo jazdy już nie od 18. roku życia. Polacy podzieleni

Pielęgniarki o "żenująco niskim" wynagrodzeniu

Doroz mówiła nie tylko o wysokim średnim wieku pracowników w tej grupie zawodowej, ale także zwróciła uwagę, że po zdobyciu doświadczenia w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie młode pracownice odchodzą, aby szukać pracy gdzie indziej.

d3e1v6b

Przekazała także, że wynagrodzenia w szpitalu nie idą w parze z kwalifikacjami pielęgniarek i położonych oraz są "żenująco niskie". Relacjonowała, że pracownice zmuszone są do brania nadgodzin, aby dodatkowo zarobić, co w przypadku medyków odpowiadających za bezpieczeństwo pacjenta nie jest dobrym rozwiązaniem.

W połowie 2022 r. weszły w życie zapisy ustawy o podwyżkach dla pracowników ochrony zdrowia. Wzrost wynagrodzeń zależy od kwalifikacji wymaganych na danym stanowisku, wcześniej zależał od kwalifikacji, niezależnie od stanowiska.

W Sejmie trwają prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych złożonym przez pielęgniarki i położne. W czerwcu sejmowa podkomisja zdrowia przyjęła projekt i skierowała go do komisji.

d3e1v6b

Pielęgniarki w kwietniu wystosowały do premiera list, w którym zaapelowały o rzeczywiste podjęcie dialogu i prac nad projektem.

Czytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3e1v6b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e1v6b
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj