Pięciu policjantów skazanych za tortury. Sąd nie miał wątpliwości
Policjanci zostali skazani na kary więzienia od roku do dwóch lat i dwóch miesięcy. Podczas przesłuchania podejrzanego o kradzież mieli przywiązać go do krzesła, bić i używać paralizatora.
09.02.2018 | aktual.: 09.02.2018 13:18
Policjanci mają też zakaz wykonywania zawodu od 3 do 5 lat. Sąd w Ostrowie Wielkopolskim stwierdził, że znęcali się nad trzema mężczyznami podejrzanymi o kradzież biżuterii.
Jak podało TVP3 Warszawa, czterech policjantów zostało skazanych na kary więzienia. Piąty dostał wyrok w zawieszeniu.
Do zatrzymania trzech mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego doszło w Siedlcach w sierpniu 2012 r. Według relacji jednego z pokrzywdzonychw czasie przesłuchania, policjanci przywiązali go do krzesła, zakleili usta taśma, bili pięściami i pałkami policyjnymi. Policjanci mieli też używać paralizatora oraz polewać go zimną wodą. Podczas przesłuchania policjanci mieli straszyć, że przyjadą do podejrzanego do domu pobić siostrę lub brata i wywiozą do lasu. Podobnie mieli być potraktowani dwaj inni podejrzani.
Zobacz także
- Wiemy, że nasz syn popełnił przestępstwo i powinien za nie odpowiadać, ale zgodnie z prawem. Bez tortur – cytuje matkę jednego z poszkodowanych portal faktykaliskie.pl. Mężczyzna kilka dni po przesłuchaniu popełnił samobójstwo.
Zobacz też: ostra dyskusja reportera z posłem PiS o Żydach. "Pan chce z wyjątku zrobić zasadę”
(( video_player http://wp.tv/?mid=2014665 true #adv=1#
Akt oskarżenia policjantów
W sprawie został oskarżony naczelnik Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach Wiesław P. Prokuratura zarzuciła mu przekroczenie uprawnień, fizyczne i psychiczne znęcanie się nad przesłuchiwanym podejrzanym. Śledczy zarzucili mu też niedopełnienie obowiązków służbowych, ponieważ nie zareagował na zachowanie podwładnych.
Grzegorz R. i Adam Ch. usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień i wymuszenia wyjaśnień. Grzegorz P. oraz Jarosław K. zostali też oskarżeni o pobicie. Żaden z policjantów nie przyznał się do winy.
Akt oskarżenia został oparty m.in. na zeznaniach pokrzywdzonych oraz osób, którym relacjonowali oni wydarzenia z sierpnia 2012 r. oraz dokumentacji medycznej.