Trwa ładowanie...

Pięć jachtów Romana Abramowicza. Są warte prawie miliard dolarów

Roman Abramowicz, rosyjski oligarcha, który bierze udział w negocjacjach pokojowych między Rosją a Ukrainą, posiada lub jest powiązany z kolekcją pięciu jachtów, których wartość szacuje się na prawie 1 mld dolarów - informuje "Financial Times". Do tej pory sądzono, że ma on jedynie dwie luksusowe łodzie.

Jacht Abramowicza "Solaris" zacumowany w porcie w Bodrum w Turcji Jacht Abramowicza "Solaris" zacumowany w porcie w Bodrum w Turcji Źródło: PAP, fot: AA/ABACA
d32pmzu
d32pmzu

Władze Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej starają się zidentyfikować wszystkie aktywa należące do oligarchów objętych sankcjami w związku z ich powiązaniami z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Jak pisze "Financial Times", już wcześniej wskazywano, że Abramowicz jest właścicielem dwóch luksusowych jachtów "Solaris" i "Eclipse", które według serwisu VesselsValue są warte odpowiednio 474 mln i 437 mln dolarów. Gazeta ustaliła jednak, że należą do niego również dwa jachty zacumowane na Antigui - "Halo" i "Garcon".

Wartość tych jachtów szacowana jest na odpowiednio 38 mln i 20 mln dolarów. Oba formalnie należą do spółki Wenham Overseas Limited, która zarejestrowana jest na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych i - jak ustalił "FT" - należy do Abramowicza.

d32pmzu

"FT" ujawnia, że rząd Antigui nie wiedział o tym, kto jest właścicielem tych dwóch jachtów, co pokazuje skalę wyzwania, przed jakim stoją władze Wielkiej Brytanii i UE w egzekwowaniu sankcji.

Ponadto, jak pisze "FT", oligarcha może być też właścicielem "Sussurro", pierwszego jachtu, jaki kupił - w 1998 roku - pomimo doniesień, że oddał go byłej żonie w ramach uzgodnień rozwodowych.

Osoba, która poprawnie zidentyfikowała dwa jachty na Antigui jako należące do Abramowicza, powiedziała "FT", że oligarcha nadal jest właścicielem "Sussurro". Wartość tego jachtu szacowana jest na 11 mln dolarów, a obecnie jest on zacumowany w porcie La Ciotat na południu Francji.

d32pmzu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d32pmzu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d32pmzu
Więcej tematów