Piąta siła natury. Wielka ekscytacja. Wiekopomne odkrycie o krok
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych twierdzą, że mogą być coraz bliżej odkrycia istnienia nowej siły natury. Znaleźli więcej dowodów na to, że cząstki subatomowe, zwane mionami, nie zachowują się w sposób przewidywany w świetle obecnie obowiązujących teorii fizyki subatomowej. Naukowcy uważają, że na miony może działać nieznana siła.
Wszystkie siły, których doświadczamy na co dzień, można sprowadzić do zaledwie czterech kategorii: oddziaływania grawitacji, oddziaływania elektromagnetyzmu, oddziaływania silnego i oddziaływania słabego. Te cztery podstawowe siły rządzą tym, jak wszystkie obiekty i cząstki we Wszechświecie oddziałują na siebie.
W 2021 r. zespół amerykańskich naukowców Fermilab kolo Chigaco po raz pierwszy zasugerował możliwość istnienia piątej siły natury. Według dr Brendana Caseya, naukowca z Fermilab, od tego czasu zespół badawczy zebrał więcej danych i dwukrotnie zmniejszył niepewność swoich pomiarów.
"W eksperymencie o chwytliwej nazwie "g minus dwa (g-2)" naukowcy w akceleratorze cząstek o nazwie Fermilab sprawiają, że cząstki subatomowe zwane mionami krążą około 1000 razy z prędkością bliską prędkości światła wokół pierścienia o średnicy 15 m. Naukowcy odkryli, że mogą zachowywać się w sposób, którego nie można wyjaśnić obecną teorią zwaną Modelem Standardowym, "z powodu wpływu nowej siły natury", wyjaśnia BBC.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niezwykłe odkrycie na Lubelszczyźnie. Skarb z XV wieku
Chociaż dowody są mocne, zespół Fermilab pracuje nad rozstrzygającym potwierdzeniem. Naukowcy są przekonani, że w ciągu dwóch lat osiągną swój cel.
Jeśli istnienie piątej siły zostanie potwierdzone, będzie to prawdopodobnie jeden z największych przełomów naukowych od stu lat, od czasów teorii względności Einsteina.
Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Journal Physical Review Letters.