Trwa ładowanie...
d4ibmsb
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Petro Poroszenko: prawie 7 tys. cywilnych ofiar wojny na wschodzie Ukrainy

Prawie 7 tysięcy osób cywilnych i ponad 1,6 tys. żołnierzy zginęło w rezultacie wywołanego przez "agresywną politykę" Rosji konfliktu, który toczy się od ubiegłego roku na wschodzie Ukrainy - oświadczył prezydent tego kraju Petro Poroszenko.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Petro Poroszenko: prawie 7 tys. cywilnych ofiar wojny na wschodzie Ukrainy
(PAP, Fot: Piotr Wittman)
d4ibmsb

Szef państwa wystąpił na uroczystym posiedzeniu parlamentu w Kijowie, które zwołano w obchodzonym w tym roku po raz pierwszy 8 maja Dniu Pamięci i Pojednania. W posiedzeniu uczestniczył m.in. sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

- Agresywna polityka naszego sąsiada kosztowała życie prawie siedmiu tysięcy obywateli Ukrainy. Są to dane ONZ. Ponad tysiąc osób zaginęło - mówił Poroszenko do zgromadzonych w Radzie Najwyższej Ukrainy deputowanych i żołnierzy walczących z prorosyjskimi separatystami w Donbasie.

- Po raz pierwszy od 70 lat z bronią w ręku po raz kolejny bronimy swojego kraju, suwerenności i integralności terytorialnej - dodał.

d4ibmsb

Prezydent podkreślił, że mimo krytyki pod jego adresem nadal pozostaje zwolennikiem politycznego uregulowania konfliktu we wschodnich obwodach. - Nie zmienię swojego kursu, gdyż odczuwam kolosalną odpowiedzialność za państwo i naród, który dał mi władzę. Jest to jedyna możliwa i prawidłowa droga - zaznaczył.

Poroszenko podsumował także straty gospodarcze, które Ukraina poniosła i wciąż ponosi w wyniku walk ze wspieranymi przez Rosję separatystami. Oświadczył, że w ubiegłym roku produkcja przemysłowa w obwodzie ługańskim spadła o 31 proc., w obwodzie donieckim - o 42 proc., a działania wojskowe w Donbasie negatywnie wpływają na rozwój całego kraju.

- Wojna hybrydowa wywiera wpływ na wszystkie sfery naszego życia: na kursy walut, ceny, wynagrodzenia i emerytury, na budżet Ukrainy i każdej oddzielnej rodziny - mówił ukraiński prezydent.

Przypadający 8 maja Dzień Pamięci i Pojednania obchodzony jest na Ukrainie niezależnie od Dnia Zwycięstwa, który świętowany jest 9 maja.

d4ibmsb

W czasie uroczystego posiedzenia uczczono pamięć żołnierzy, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, i tych, którzy zginęli w Zagłębiu Donieckim. Na sali obrad byli uczestnicy obydwu konfliktów.

Zobacz - Putin: Poroszenko wznowił działania wojenne

d4ibmsb

Podziel się opinią

Share

d4ibmsb

d4ibmsb
Więcej tematów