Trwa ładowanie...

Petro Poroszenko o sporze z Polską. Rozwiąże to specjalna komisja

Kijów nie zgodzi się, żeby Polska wskazywała Ukraińcom, jakich czcić bohaterów. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko stwierdził, że spory powinna rozwiązać komisja powołana na szczeblu wicepremierów.

Share
Petro Poroszenko o sporze z Polską. Rozwiąże to specjalna komisja
Źródło: PAP
d1aqqni

- Uwierzcie mi, że my nie potrzebujemy, żeby ktoś mówił nam, jakich ukraińskich bohaterów powinniśmy czcić i szanować, a jakich nie. Sami sobie z tym poradzimy. Tak samo, jak i my nie doradzamy Polsce, kogo ma czcić Polska, a kogo nie. To nie jest dobre – powiedział Petro Poroszenko Polskiej Agencji Prasowej.

Ukraiński prezydent przypomniał, że decyzja o powołaniu wspólnej komisji historycznej została podjęta podczas grudniowej wizyty Andrzeja Dudy na Ukrainie. Dodał też, że już doszło do jej pierwszego posiedzenia.

d1aqqni

- Jesteśmy przekonani, że takie praktyki, jak zakazy wjazdu czy zamrożenie badań powinna rozwiązać ta komisja. Jestem przekonany, że politycy mają patrzeć w przyszłość, a przeszłość pozostawić historykom. Kiedy zaczniemy realizować właśnie tę koncepcję, wszystko między nami będzie dobrze – powiedział Petro Poroszenko.

Zobacz także: Poparcie dla PiS-u maleje. "Przeceniamy znaczenie ustawy o IPN dla sondażu"

Spór między Warszawą a Kijowem nasilił się w 2017 r., gdy ukraiński IPN zakazał poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy. Jego przyczyną było zdemontowanie pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu. Ukraińskie oczekują odbudowy pomnika, który w 1994 r. został postawiony nielegalnie. Napiętych relacji nie poprawiła nowelizacja ustawy o IPN i "penalizacja banderyzmu" w Polsce.

d1aqqni

Podziel się opinią

Share
d1aqqni
d1aqqni
Więcej tematów