PolskaPesymizm i strach na rynku pracy

Pesymizm i strach na rynku pracy


Tylko 8% badanych przez CBOS w kwietniu uważa, że w ciągu najbliższego roku sytuacja na rynku pracy poprawi się. Prawie połowa ankietowanych aktywnych zawodowo obawia się utraty zatrudnienia – wynika z badania przeprowadzonego w kwietniu przez Centrum Badań Opinii Społecznej.

24.04.2003 14:30

42% respondentów uważa, że w ciągu najbliższego roku sytuacja na rynku pracy pogorszy się, niemal tyle samo – 43% - ocenia, że nie zmieni się.

Badani pesymistycznie oceniają też swój lokalny rynek pracy – 42% uważa, że trudno jest znaleźć jakąkolwiek pracę, 39% jest zdania, że nie można znaleźć żadnej pracy. Nie znalazła się ani jedna osoba, która by sądziła, że bez większych problemów można znaleźć odpowiednią pracę.

Z porównania wyników podobnego badania z marca tego roku wynika, że w kwietniu o 4% wzrósł odsetek osób uważających, że w ich miejscu nie można znaleźć żadnej pracy (z 35 do 39%). Spadł natomiast o 5 punktów proc. odsetek osób, które sądzą, że trudno jest znaleźć jakąkolwiek pracę (z 47% do 42%).

Nie najlepsze nastroje panują wśród pracujących - prawie 1/3 badanych raczej liczy się z możliwością utraty pracy, a 16% bardzo poważnie bierze pod uwagę to ryzyko.

Z możliwością utraty pracy liczą się przede wszystkim robotnicy niewykwalifikowani i wykwalifikowani (odpowiednio po 60 i 57%), 42% pracujących na własny rachunek. Najmniej z ryzykiem utraty pracy liczy się kadra kierownicza i inteligencja (24%).

Autorzy sondażu zwracają uwagę, że już od dłuższego czasu Polacy bardzo źle oceniają sytuację na rynku pracy - negatywne opinie co do poprawy sytuacji dominują w badaniach od półtora roku. Podkreślają też wysoki odsetek negatywnych ocen co do rynku pracy wśród kadry kierowniczej i inteligencji – 77% badanych z tej grupy ocenia sytuację jako bardzo złą (w ogólnej próbie taką ocenę wyraża 66%). 1/3 badanych uważa sytuację na rynku pracy za złą.

Źródło artykułu:PAP
bezrobociepolacysondaż
Zobacz także
Komentarze (0)