Perseidy 2023. Nie przegap nocy spadających gwiazd. Jedyne takie widowisko w roku
Sierpień to miesiąc, na który czekają miłośnicy zjawisk astronomicznych. Już niebawem nocne niebo rozświetlą Perseidy, czyli najliczniejsze z roju meteorów, widocznych w trakcie roku. Kiedy wypada sierpniowa noc spadających gwiazd? Warunki do obserwacji bolidów będą sprzyjające.
Perseidy, czyli rój meteorów towarzyszących komecie Swifta-Tuttle’a stanowią cykliczne zjawisko, którego wyczekuje wiele osób. Deszcz meteorów charakteryzuje się dużą liczbą widocznych "spadających gwiazd" - w ciągu godziny można zauważyć nawet sto bolidów. Jak i gdzie ich wypatrywać?
Perseidy. Co to? Rój nazywany jest "łzami św. Wawrzyńca"
Perseidy to obfity rój meteorów, powiązany z kometą okresową 109P/Swift-Tuttle. Ich obserwacje są prowadzone od niemal 2 tysięcy lat - pierwsze informacje na ich temat pojawiły się w chińskich rocznikach. Orbita Perseidów przecina się z ziemską regularnie, przez co zjawisko deszczu meteorów w sierpniu jest cykliczne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak fotografować Perseidy, czyli spadające gwiazdy?
Perseidy znane są ze swojej obfitości - w czasie maksimum roju, na niebie można obserwować spektakularny deszcz meteorów. Co więcej, w tym roku widoczności Perseidów nie będzie zakłócać pełnia Księżyca.
Perseidy 2023. Kiedy noc spadających gwiazd?
Perseidy zaczynają być widoczne w połowie lipca. Na prawdziwy, nocny spektakl warto jednak poczekać. W tym roku maksimum Perseidów nastąpi w nocy z 12 na 13 sierpnia - spadające gwiazdy będą jednak widoczne w noc poprzedzającą i następującą po tym terminie.
Jak wskazują eksperci, najlepszą porą do obserwacji sierpniowego deszczu meteorów, jest druga połowa nocy. Wówczas radiant roju znajduje się wysoko nad horyzontem, co sprawia, że Perseidy wyglądają wyjątkowo zjawiskowo.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.
Noc spadających gwiazd 2023. Jak obserwować Perseidy?
Radiant roju Perseidów znajduje się w konstelacji Perseusza. To miejsce, z którego meteory zdają się "spadać". Gwiazdozbioru należy szukać w sąsiedztwie innych, znanych obszarów sfery niebieskiej: Kasjopei, Andromedy oraz Woźnicy. Jak znaleźć gwiazdozbiór Perseusza? Pracownia Komet i Meteorów informuje, że Perseidów najlepiej poszukiwać, kierując wzrok we wschodnią, północno-wschodnią lub południowo-wschodnią część nieba. Warto pamiętać również, że radiant roju przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza i Żyrafy.
Do obserwacji Perseidów niezbędne będą odpowiednie warunki pogodowe. Spadające gwiazdy będą bowiem widoczne wyłącznie w przypadku bezchmurnego nieba. Przelatujące bolidy są widoczne "gołym okiem" - osoby, które chcą wykorzystać potencjał Perseidów, mogą jednak skorzystać z przyrządów optycznych. Obserwacje dobrze jest prowadzić w miejscach oddalonych od źródeł światła oraz elementów, ograniczających widoczność.