Trwa ładowanie...

Perseidy 2018. Jak przygotować się do obserwacji spadających gwiazd?

Noc spadających gwiazd w sierpniu to jedna z najlepszych letnich atrakcji! Największa aktywność Perseidów już za kilka dni. My podpowiadamy jak przygotować się do nocnego widowiska spadających gwiazd.

Perseidy 2018. Jak przygotować się do obserwacji spadających gwiazd?Źródło: iStock.com
d2ilai9
d2ilai9

Tegoroczne prognozy przewidują najwyższą intensywność Perseidów w nocy z soboty na niedzielę (11-12 sierpnia) oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek (12-13 sierpnia). Według przewidywań będziemy mogli wtedy zaobserwować nawet 110 spadających gwiazd na godzinę.

Czym są Perseidy?

Perseidy są jednym z najbardziej regularnych rojówmeteorów z konstelacji Perseusza. Spadające gwiazdy to tak naprawdę pył kosmiczny, który wpada z ogromną prędkością w ziemską atmosferę i spala się tworząc widowiskowy spektakl.* Sierpniowe meteory są pozostałością materii po komecie Swift-Tuttle*. Są bardzo efektywne – ich jasność przekracza blask Jowisza, a smugi które zostawiają po sobie najczęściej mają zielonkawo-szarą barwę, która potrafi utrzymać się na niebie nawet przez kilkadziesiąt sekund.

Gdzie najlepiej oglądać Perseidy?

Noc spadających gwiazd najlepiej spędzić poza miastem. Perseidy są najbardziej widoczne w miejscu gdzie możemy oglądać czyste niebo – z daleka od drzew, budynków i świateł. Oczywiście gwiezdny spektakl powinien być również widoczny w mieście, ale może wyglądać mniej spektakularnie. Według obserwatorów miejskie światła mogą ograniczyć nam ilość dostrzegalnych meteorów nawet o 70%. Jeśli już musimy zostać w mieście – warto wybrać takie punkty obserwacyjne, które obejmą największą powierzchnię nieba.
Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk podkreślają również, że* do obserwacji Perseidów nie potrzebne są żadne specjalistyczne narzędzia* - spadające gwiazdy są najlepiej widoczne gołym okiem. Perseidy możemy również fotografować nawet najprostszą lustrzanką.

Jak zlokalizować Perseidy?

Do znalezienia najlepszego miejsca na spektakl spadających gwiazd przydadzą się aplikacje mobilne.* Darmowa aplikacja Ligh Pollution Map wskaże nam miejsca w Polsce w których niebo jest najmniej „zanieczyszczone” światłem. Ponadto na Androida i IOS dostępna jest również aplikacja Star Walk 2 – mobilna mapa nieba*, która wykorzystuje wbudowany w telefon GPS oraz żyroskop. Wystarczy wpisać w niej gwiazdozbiór Perseusza aby odnaleźć największe skupisko Perseidów.

d2ilai9

Najlepsze warunki do oglądania Perseidów w 2018 roku!

Według prognoz w tym roku podziwianie Perseidów możliwe będzie w najlepszych warunkach. Ogromny wpływ na widoczność spadających gwiazd w tym roku ma nów Księżyca. Nocne niebo nie będzie rozświetlone blaskiem Księżyca, a co za tym idzie widoczne będą nawet najsłabsze i najmniejsze meteory. Dodatkowo sierpniowe noce w tym roku są wyjątkowo ciepłe, więc obserwacje na powietrzu będą naprawdę przyjemne.

Noc spadających gwiazd – kiedy?
Orbita roju Perseidów co roku przecina się z orbitą ziemską między 17 lipca, a 24 sierpnia. Mimo to szczytem aktywności Perseidów są dni między 9, a 14 sierpnia. *W tym roku najpiękniejsze noce spadających gwiazd wypadają z 11 na 12 sierpnia oraz z 12 na 13 sierpnia. *

d2ilai9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ilai9
Więcej tematów