Trwa ładowanie...
d2tl2ms

Penderecki ma swoją planetoidę

Krzysztof Penderecki - kompozytor i dyrygent - ma swój pomnik w kosmosie. Jego imieniem została nazwana planetoida nr 21059 - poinformował w czwartek doc. Krzysztof Ziółkowski z Centrum
Badań Kosmicznych.

d2tl2ms
d2tl2ms

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (MUA) zatwierdziła przed kilku dniami nazwy nowych planetoid. Jest wśród nich planetoida nr 21059 oznaczona symbolem 1991GR10, która otrzymała imię Krzysztofa Pendereckiego. Propozycję nazwy dla planetoidy zgłasza zwyczajowo jej odkrywca, w tym przypadku niemiecki astronom dr Freimuth Boerngen.

Planetoida, odkryta 9 kwietnia 1991 roku, to niewielki obiekt z głównego pasa planetoid obiegającego Słońce w ciągu 5,1 lat.

Jest to kolejna "polska" planetoida. W kosmosie krążą już planetoidy nazwane na cześć wybitnych uczonych - Jana Heweliusza, Marii Curie-Skłodowskiej, Tadeusza Banachiewicza, Alfreda Tarskiego, Grzegorza Sitarskiego, Tomasza Kwiatkowskiego, Tadeusza Michałowskiego, a także poetów i pisarza - Adama Mickiewicza, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz Stanisława Lema. (mk)

d2tl2ms
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tl2ms
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj