Pełnia Księżyca w kwietniu. Zbliża się Różowy Księżyc
Już niebawem Księżyc ponownie się dopełni, osiągając pełnię. W kwietniu zbiegnie się ona z okresem występowania Lirydów, czyli roju meteorów. Kiedy możliwe będzie podziwianie najbliższej pełni? Dlaczego nosi ona miano Różowego Księżyca?
Pełnie Księżyca stanowią cykliczne zjawiska astronomiczne. Najczęściej można je obserwować każdego miesiąca - niekiedy nawet dwukrotnie. Najbliższa nosi miano Różowego Księżyca i będzie widoczna w ostatnim tygodniu kwietnia.
Pełnia w kwietniu 2024. Kiedy? Zjawisko coraz bliżej
Na zbliżającą się pełnię wskazuje sam Księżyc. Każdej nocy jego tarcza jest coraz lepiej widoczna. W pełnej okazałości ukaże się natomiast w nocy 24 kwietnia - dokładnie o godzinie 1:49 nastąpi jej maksimum, nazywane pełnią różowego Księżyca. Zjawisko to ciężko będzie przegapić - naturalny ziemski satelita stanie się wówczas najjaśniejszym obiektem widocznym na nocnym niebie. W przypadku zachmurzenia, widoczna będzie natomiast jasna poświata.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pełnia różowego Księżyca. Skąd nazwa?
Zwyczajowe określenia, którymi nazywane są pełnie występujące w poszczególnych miesiącach roku, najczęściej wywodzą się od terminów, które pełniom nadały dawne ludy Ameryki Północnej i Europy. Różowy Księżyc jest związany z kolorem Floksów - kwiatów obficie kwitnących w kwietniu. Tarcza ziemskiego satelity wbrew zwyczajowej nazwie nie przybierze jednak różowego koloru.
Innymi, zwyczajowymi nazwami, które stosowane są w odniesieniu do kwietniowej pełni Księżyca, są: Pełnia Kiełkującej Trawy, Księżyc Zajęczy, Pełnia Paschalna, Pełnia Jajeczna, Księżyc Nasion, Księżyc Plantatora, Księżyc Rozkwitających Drzew oraz Pełnia Rybna.
Pełnia Księżyca w kwietniu i Lirydy
Pełnia różowego Księżyca nie jest jedynym zjawiskiem astronomicznym, które będzie można obserwować w kwietniu. Wcześniej, 22 kwietnia maksimum osiągnie rój Lirydów, nazywanych "spadającymi gwiazdami".