Pedofilia w Kościele. Zreformowane prawo karne wchodzi w życie
W środę zaczyna obowiązywać znowelizowane prawo dotyczące sankcji karnych w Kościele. Zgodnie z zapisami stosowanie kar wobec duchownych, którzy dopuszczą się pedofilii, ma być obowiązkowym narzędziem biskupów. Zmiany wprowadził papież Franciszek.
O reformie prawa karnego w Kościele poinformowała w środę Konferencja Episkopatu Polski. W komunikacie wyjaśniono, że zmiany zostały wprowadzone przez papieża Franciszka na mocy konstytucji apostolskiej Pascite gregem Dei. Znowelizowano Księgę VI Kodeksu Prawa Kanonicznego o sankcjach karnych w Kościele.
W dokumencie papież stwierdza m.in., że "wiele szkód wyrządziło niedostrzeganie ścisłego związku w Kościele między praktykowaniem miłosierdzia a odwołaniem się, gdy wymagają tego okoliczności i sprawiedliwość, do dyscypliny karnej".
KEP podkreśla, że przepisy stworzono zarówno "dla dobra sprawcy, którego kara ma nakłonić do nawrócenia", jak i dla "dobra całej kościelnej wspólnoty, która ma prawo do niezwłocznej i zdecydowanej reakcji na popełnione przestępstwo".
Zobacz też: Oburzenie po słowach Tuska. "Skandaliczna wypowiedź"
Prawo karne w Kościele. "Nie wolno zwolnić przestępcy z kary"
W komunikacie czytamy też, że "stosowanie kar nie jest środkiem ostatecznym, ale zwyczajnym i obowiązkowym narzędziem pasterskiego posłannictwa biskupa". W nowelizacji zredukowano liczbę sytuacji, gdzie kara oraz wybór jej rodzaju pozostawione są decyzji ordynariusza.
"Duży nacisk kładzie się na konieczność naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem - nie wolno zwolnić przestępcy z kary, dopóki nie naprawi wyrządzonej szkody" - informuje KEP.
Od tej pory przestępstwo wykorzystania seksualnego osób małoletnich będzie mieściło się w dziale "Przestępstwa przeciwko życiu, godności i wolności osoby". Konferencja Episkopatu Polski twierdzi, że wskazuje to, iż "dobrem chronionym jest godność człowieka, a nie - jak dotychczas - obowiązki kapłana".
Zreformowane prawo karne w Kościele przywraca także karanie za niektóre przestępstwa z dawnego Kodeksu z 1917 roku. Wyszczególniono m.in. korupcję w działaniach urzędowych czy udzielanie sakramentów osobom, którym nie wolno ich udzielać.
Przeczytaj również: