ŚwiatPE zatwierdził Kartę Praw Podstawowych

PE zatwierdził Kartę Praw Podstawowych

Ogromną większością Parlament Europejki przyjął rezolucję, w której poparł Kartę Praw Podstawowych oraz zwrócił się z gorącym apelem do Polski i Wielkiej Brytanii, by zrezygnowały z protokołu ograniczającego stosowanie dokumentu w tych dwóch krajach.

29.11.2007 | aktual.: 29.11.2007 15:16

Za rezolucją głosowało 534 posłów, 85 było przeciw i 21 wstrzymało się od głosu. Eurodeputowani tym samym upoważnili swego przewodniczącego do proklamowania KPP wraz z szefami pozostałych unijnych instytucji, co przewidziane jest na 12 grudnia, dzień przed podpisaniem w Lizbonie nowego Traktatu Reformującego UE.

Przeciwko głosowali m.in. eurodeputowani PiS, brytyjscy konserwatyści oraz europosłowie czeskiej prawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS).

W rezolucji eurodeputowani zwrócili się do Polski i Wielkiej Brytanii "o podjęcie wszelkich starań, aby osiągnąć porozumienie w kwestii nieograniczonego obowiązywania Karty". Także podczas środowej debaty wielu posłów krytycznie wypowiadało się o ograniczeniu stosowania KPP przez Wielką Brytanię i Polskę na podstawie protokołu 7. załączonego do Traktatu Reformującego UE (Traktatu Lizbońskiego).

Stanowiska przyjętego przez Polskę i Wielką Brytanię bronił eurodeputowany PiS Konrad Szymański. Wskazywał, że przyjęcie Karty jako podstawy do orzekania przez Trybunał Sprawiedliwości UE spowoduje "celowy bałagan". Karta będzie bowiem stanowić obok Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i ogólnych zasad prawa trzeci porządek prawny do orzekania w sprawach dotyczących praw podstawowych.

To celowy bałagan, by na tej mętnej wodzie wyciągać nieoczekiwane konsekwencje działania Karty. To zaplanowany chaos - skomentował Szymański.

Przyjęta po raz pierwszy przez unijne instytucje już w 2000 roku Karta Praw Podstawowych ma stać się, wraz z wejściem w życie 1 stycznia 2009 roku Traktatu Reformującego, dokumentem prawnie wiążącym o takiej samej randze jak traktaty.

To ważne z punktu widzenia obywateli państw Unii, którzy będą mogli powoływać się bezpośrednio na Kartę w tych przypadkach, w których mowa o prawach samowykonalnych, czyli takich, na które można się powołać wprost, bez potrzeby dookreślania ich w prawie krajowym, jak i dochodzić swoich praw opartych na prawie UE przed sądami w UE, w tym sądami krajowymi.

W zdecydowanej większości KPP nie tworzy nowych praw lub zasad, tylko w sposób widoczny odzwierciedla prawa już zapisane w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, ONZ-owskich Paktach Praw Człowieka i Europejskiej Karcie Socjalnej lub wynikające z konstytucyjnej tradycji państw członkowskich.

Karta jest krokiem milowym od Europy państw do Europy obywateli. UE otrzymuje najbardziej nowoczesny katalog praw podstawowych, możemy być z tego dumni - przekonywał sprawozdawca PE, niemiecki socjalista Jo Leinen.

Inga Czerny

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)