ŚwiatPE: nowa dyrektywa dotycząca Internetu

PE: nowa dyrektywa dotycząca Internetu

Parlament Europejski przegłosował w piątek projekt dyrektywy zobowiązującej operatorów telekomunikacyjnych do przechowywania danych i udostępniania ich organom wymiaru sprawiedliwości. Dyrektywa zarówno w samym parlamencie, jak i wśród organizacji pozarządowych budzi wiele zastrzeżeń, może bowiem prowadzić do poważnego ograniczenia swobód obywatelskich.

31.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Dyrektywa obejmuje łączność telefoniczną, e-mailową oraz dostęp do Internetu. Operatorzy sieci będą zobowiązani do przechowywania przez wiele lat dokumentacji dotyczącej połączeń, by były one dostępne dla policji i organów śledczych. Dyrektywa umożliwia prowadzenie podsłuchu telefonicznego oraz kontrolowanie Internetu nie tylko policji, ale także służbom celnym i imigracyjnym.

W Parlamencie Europejskim dyrektywa spotkała się z ostrą krytyką radykałów. Uważają oni, że otwiera ona drogę do ingerencji w sferę spraw prywatnych i zagraża swobodom obywatelskim.

Protestuje też organizacja "Reporterzy bez granic". Zdaniem jej przedstawicieli, szerokie uprawnienia umożliwiające policji podsłuch i kontrolę łączności internetowej mogą wpłynąć bardzo niekorzystnie na wolność prasy.

W ciągu kilku miesięcy dyrektywą zajmie się unijna Rada Ministrów. Jeśli zostanie zaakceptowana i na tym forum, kraje członkowskie Unii będą musiały włączyć ją do swoich narodowych systemów prawnych. Po naszym wejściu do Unii będzie ona dotyczyć także Polski. (mag)

internetueunia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)