Trwa ładowanie...
d11yvvx

Pawło Rozenko: nie wymagamy od Polski czegoś niezwykłego

Wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko zaapelował do polskich władz o partnerskie relacje. Jak przekonywał, znowelizowana ustawa o IPN może być wykorzystywana wobec osób ubiegających się o Kartę Polaka.
Share
Pawło Rozenko odniósł się do polsko-ukraińskiego sporu
Pawło Rozenko odniósł się do polsko-ukraińskiego sporuŹródło: PAP, Fot: Jakub Kamiński
d11yvvx

Zdaniem wicepremiera Ukrainy jest to kolejne zagrożenie wynikające z polskich przepisów. Chodzi o możliwość karania za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów.

Pawło Rozenko wezwał też do zakończenia sporu wokół pomników. Jego zdaniem, ukraińskie pomniki w Polsce powinny być tak samo traktowane, jak polskie na Ukrainie, które w większości powstały nielegalnie.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, wicepremier poinformował, że Ukraina zwróciła się do Polski o odnowienie dwóch zdewastowanych ukraińskich miejsc pamięci.

d11yvvx

Zobacz także: Ustawa o IPN. PO składa projekt nowelizacji

Pawło Rozenko odniósł się też do sprawy wspólnych prac poszukiwawczych i ekshumacji. Stwierdził, że strona polska wykorzystuje ją do bieżącej gry politycznej.

Spór między Warszawą a Kijowem nasilił się w 2017 r., gdy ukraiński IPN zakazał poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy. Jego przyczyną było zdemontowanie pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu. Ukraińskie oczekują odbudowy pomnika, który w 1994 r. został postawiony nielegalnie.

d11yvvx
d11yvvx

Podziel się opinią

Share
d11yvvx
d11yvvx
Więcej tematów